Crowns ChoiceGurme

Çin’de Bir Yemek Cenneti: Sinchuan Mutfağı

Çin mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biri olarak biliniyor. İçinde 8 farklı yöresel mutfağı bulunduran Çin Mutfağı’nın en zengin parçası ise Sinchuan Mutfağı. Sinchuan Mutfağı’nda tam 4000 çeşit yemek bulunuyor.

2 bin yıl öncesine dayanan Sinchuan mutfağı, yemek cenneti olarak adlandırılıyor. Chuan mutfağında her ne kadar yemeğin lezzeti büyük önem taşısa da rengi, kokusu ve şeklinin de iyi olması gerekiyor. Yani Chuan mutfağının yemekleri mideden önce göze hitap ediyor. Görsel olarak beğenilen yemeğin lezzetiyse damaklarda iki katı lezzet vurgusu yapıyor.

Bu mutfakta en çok acı tada yer veriliyor. Ancak diğer tatlar da bu acılığa eşlik ediyor. Her yemeğin farklı bir tadı oluyor. Dolayısıyla mutfağa ait 4000 farklı yemeğin olduğunu göz önünde bulundurursak bu da 4000 farklı tat anlamına geliyor.

Bazı durumlarda yemek pişirilirken malzemenin ve iklimin durumu göz önünde bulunduruluyor ve aşçının isteğine göre esneklik gösterilebiliyor. En çok uygulanan pişirme yöntemleriyse, kızartma, haşlama, buharda pişirme, soyaya koyma, tuzlama ve bekletme.

Bu mutfakta en çok kullanılan acı çeşitleri arasında acı biber, Çin biberi ve kara biber bulunuyor. Biber bazen yemeğin ana malzemesi oluyor, bazen baharat olarak kullanılıyor. Mevsimlere göre acı ayarlaması yapılıyor. Mesela sonbahar ve kış aylarında bol acı, yaz ve ilk baharda ise daha az acı kullanılır.

Chuan mutfağının en bilinen yemekleri arasında tavuk eti, kuru kırmızı biber ve yer fıstığıyla yapılan fıstıklı tavuk kızartması, tütsülü ördek, kızartılmış tatlı-ekşili et ve soya peyniri, dana kıyması ve biberle yapılan Mapo Doufu bulunuyor. Yine Çin genelinde çok sevilen ve çok köklü bir geçmişe sahip olan Hotpot da bir Chuan yemeği olarak gösteriliyor.

Similar Articles
Rock Gruplarından Yangın Mağdurlarına Yardım KonseriPaul Mccartney'den Karışık KasetNotre Dame De Paris İstanbul'a GeliyorGeorge Michael'sız Geçen 1 Yılın ArdındanUnutmak İstediğimiz Trendler Yeniden HortladıDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles