GuideMüze

Çin’deki Üniversitelerdeki Müzeler

Çin’in en ünlü ve prestijli üniversitelerinden biri olan Pekin Üniversitesi kampus içinde Arthur M. Sackler Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Amerikalı Çin porseleni meraklılarından biri olan Arthur M. Sackler, elinde bulunan antika değerindeki porselen koleksiyonunu müzeye bağışladığı için müzeye bir Amerikalının adı veriliyor. Müzenin içinde Taş devrinden Qing hanedanlığı dönemine kadar kalan  pek çok değerli eşya sergileniyor. Han hanedanlığı döneminden kalan bir mezarda keşfedilen asker heykelleriyse bunların en ilginci olma özelliği taşıyor.

Her ne kadar “Terracotta Askerleri” kadar meşhur olmasa da Arthur M. Sackler Müzesi’nde bulunan asker heykellerinin daha ince bir işçilikle yapıldığı ve gerçek görünüme daha yakın olduğu söyleniyor.

56 farklı etnik gurubu bir arada bulunduran Çin kültürünü daha yakından incelemek için Minzu Üniversitesi’ndeki Etnik Gruplar Müzesi’nin gezilmesi tavsiye ediliyor. Etnik gruplara ait kıyafet ve eşyaların yer verildiği bu müzede Tibet etnik gurubuna ait olan Buda heykelleri, etnik dillerde yazılmış kitaplar ve etnik grupların ibadet için kullandığı desenli bronz davullar müzenin en değerlileri arasında yer alıyor. Müzeye girmek için 10 yuanlık bilet alınması gerekiyor.

Jeoloji Üniversitesi’ndeki Jeoloji Müzesi de gezilmesi gereken müzeler arasında yer alıyor. Müzenin girişindeki  Canlıların Doğuşu ve Değişimi bölümünde her biri 50 kilogramdan fazla olan 9 parça dev dinozor kemiği sergileniyor. Bu bölümde ayrıca dinozor yumurtaları, antik dönemdeki balık türleri ve diğer deniz canlılarına ait fosillere de yer veriliyor.

Müzede ayrıca kadınların ilgisini çekecek bir mücevher bölümü de bulunuyor. Müzenin bu bölümünde pırlanta, yeşim ve diğer bazı değerli taşlar mücevhere meraklı olan hanımların beğenisine sunuluyor.

Çin’in farklı kültürlerini bir arada görmek ve yakından incelemek isteyenler bu üniversitelerin kampüslerine giderek tarihi yakından inceleme şansına sahip oluyorlar.

 

Similar Articles
Xi'an Taş Yazıtlar MüzesiPekin'in Açık Hava RestoranlarıÇin'in 8 Büyük MutfağıZhanjiajieTac MahalMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles