gidilecek yerlerGuide

Çin’i Tanımak İçin Gidilmesi Gereken Tek Adres: Luoyang

Binlerce yıl önce Çin medeniyetinin tohumlarının atıldığı yer olan Luoyang, Çin’in merkezi olarak anılıyor. Çin kültürünün temel öğeleri burada barınıyor. Çin hakkında fikir sahibi olmak isteyenlerin de mutlaka buraya gelmesi gerekiyor.

İpek yolunun başlangıç noktalarından biri olan Luoyang, tarihi ve kültürel derinliğinin yanı sıra, ekonomik olarak da büyük bir önem taşıyor.

Dünyanın en uzun ahşap yapısı olarak kabul edilen Tiantang Pagodası ve Mingtang Sarayı burada yer alıyor.

Kentte porselen sanatı büyük önem taşıyor. Eski çağlardan beri porselen sanatıyla ilgileniliyor. Hatta “Porselen Yolu”nun da buradan başladığı söyleniyor. İpek yolunda ipek, baharat ve çayın yanı sıra Luoyang porselenleri de taşındı. Böylece Batı da Çin’in porselenleriyle tanışmış oldu. Kentte yer alan Luoyang Müzesi’nde yabancıların yüz yapısını andıran heykeller ve porselenlerse dönemin kanıtı olma özelliği taşıyor.

Porselen kentin ekonomisi açısından da oldukça önem taşıyor. Öyle ki kentin tarihi unsurları yenilikçi fikirlerle harmanlanarak porselen sanatına uyarlanıyor. Şakayık Porselen Şirketi adındaki bir porselen üretim şirketinde heykelcilikle porselen yapımı bir araya getiriliyor ve bu yapılırken de kentin sembolü olan şakayık motifleri porselenler üzerine uygulanıyor. Şirketin kendi bünyesinde şakayık desenli porselenlerin sergilendiği bir müze bulunuyor. Ayrıca buradaki atölyede de porselenlerin nasıl yapıldığı anlatılıyor.

Kentte yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken en büyük nokta Longmen Taş Mağraları’dır. Yapımı 400 yıldan fazla süren bu mağaralarda yaklaşık bin adet Buda heykeli bulunuyor. Heykellerdeki ince işçilikse dikkat çekiyor.

Luoyang’ın Çin’in inanç tarihi açısından da büyük bir önemi bulunuyor. Konfüçyanizm ve  Daoizm  burada doğdu. Çin Budizm’le ilk kez burada tanıştı. İlk Budist tapınağı olan Beyaz At Tapınağı da burada bulunmaktadır.

 

 

Similar Articles
Huangguoshu ŞelalesiDoğu'nun Hawaii'si SanyaTarihi ve Modern Bir Kent: ChangshaSwarovski Kristal Dünyalarchicago’daki en iyi restoranlarMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles