GuideYeme İçme

Çin’in 8 Büyük Mutfağı

Çin yalnızca teknoloji ve gökdelenleriyle değil, mutfağıyla da dünya çapında bilinen bir ülkedir. Dünya genelinde neredeyse her ülkede mutlaka Çin restoranları bulunur. Çin mutfağını zenginleştiren 8 farklı yöresel mutfak bulunmaktadır.

Lu (Shangdong) mutfağı, Ji’nan ve Jiaodong yöresel mutfaklarının birleşimiyle ortaya çıkmıştır. İştah açmak için genellikle bol yeşil soğan ve sarımsak kullanılan bu mutfağın en bilinen yemekleri karides kızartması, haşlanmış deniz midyesi ve tatlı su balığı kızartmasıdır.

Chuan (Sichuan) mutfağının kaynağıysa Chengdu ve Chongging mutfaklarıdır. Değişik baharat sosları ve soya sosları kullanılan bu mutfağın en meşhur lezzetleri, fıstıklı tavuk kızartması, ayı avucu haşlaması, acı ve tatlı domuz eti haşlaması ve tatlı-biberli acı yengeç haşlamasıdır.

Su (Jiangsu) mutfağı, Yangzhou, Suzhou ve Nanjing mutfaklarının birleşmesiyle oluşan bir mutfaktır. Tavuk suyuna soya unundan yapılan erişte, sığır ayağı kıkırdak yemeği, yengeç unundan yapılan hamur işleri en meşhur yemekler arasında yer alır. genelde hamur işi ağırlıklı olan bu mutfakta en çok buharda pişirme ve haşlama yöntemleri kullanılır. Ayrıca çorbanın özgün tadını korumasına önem verilir.

Hangzhou, Ningbo ve Shaoxing olmak üzere 3 yerel mutfağın birleşmesiyle oluşan Zhe mutfağının en büyük özelliği lezzetli, yumuşak ve yağsız yemeklere yer verilmesidir. Longjing karidesi, dilenci tavuk kızartması ve sirkeli Xihu balığı ile meşhurdur.

Guangzhou, Chaozhou ve Dongjiang yöresel mutfağının birleşmesiyle oluşan Yue mutfağı, kızartma, haşlama ve buharda pişirme yöntemlerine dayanmaktadır. Yılan yemeği, yavru domuz kızartması, kavun çorbası ve tatlı ve acılı domuz eti kızartmasıyla bilinir.

Baharat, sirke ve değişik acı tatların kullanıldığı Xiang mutfağının en sevilen yemekleri tatlı lotus ve soyalı balık haşlamasıdır.

Ana kaynağı Fuzhou mutfağı olan Min (Fujian) Mutfağı yine bir kaç yöresel mutfağın birleşiminden oluşmuştur. Deniz balığı kullanılan yemeklerin, lezzeti olduğu kadar rengine de önem verilir. Kar çiçekli tavuk yemeği, altın uzun ömür yemeği, portakal sulu jiaji balığı mutfağın bilinen en meşhur yemekleridir.

Genellikle yemeklerinde domuz budu ve şeker kullanılan Hui mutfağında pişirme yöntemi olarak  haşlama uygulanır. En meşhur yemekleriyse su kabağı ve ördek yemeğidir.

Similar Articles
ZhanjiajieTac MahalStonehengeSant Angelo KalesiSan Marco BazilikasıMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles