Crowns ChoiceGurme

Çin’in Yöresel Tadları

Çin mutfağı kendine özgü lezzetleriyle dünyaya ün salmış bir mutfaktır. Bilinen lezzetlerin dışında Çin’de ayrıca 8 farklı yöresel mutfak bulunmaktadır. Bunlar Lu, Chuan, Yue, Min, Su, Zhe, Xiang ve Hui’dir. Bu 8 farklı mutfağın pişirme tarzı ve kullandıkları malzemeler birbirinden farklıdır.

Bu mutfaklardan Su ve Zhe’nin Yangze Irmağı’nın güneyindeki güzel kızları; Lu ve Hui’nin kuzeydeki güçlü erkekleri; Yue ve Min’in yakışıklı gençleri; Chuan ve Xiang’ın da aydın kişileri temsil ettiği söylenir. Gelin bu mutfaklardan başka hangi yöresel lezzetler var bunlara bir göz atalım.

Chuan mutfağının bir kolu olan Chonging mutfağını ifade eden cümle ‘Yüz yemekte yüz tat” tır. Lezzette çeşitliliğiyle bilinen Chonging mutfağında genellikle farklı baharatlar kullanılır. Görselliğe de çok önem veren Chonging mutfağının en meşhur yemeği, Hotpot. Chonging mutfağı ayrıca haşlanmış acılı balık, tavada çifte kızarmış dana eti, acılı-ekşili pirinç makarnası ve balık aromalı koyun eti gibi lezzetlerle öne çıkıyor.

Bir kaç farklı mutfağın bir araya gelmesiyle oluşan Yichang mutfağıysa balık ve karides üzerine yemekleriyle meşhur. Ayrıca yemeklerde genellikle yabani ortamlarda yetiştirilen bitkiler kullanılıyor. Bu mutfağın özelliği kullanılan asıl tadın korunmasıdır. Yemek tuzunu, tazeliğini ve acılığını asla kaybetmez. Bu mutfağın en meşhur yemeği ‘Eski Dokuz Lezzet’tir. Bu lezzetler, balık etli köfte, kalamarlı bambu filizi, işkembe, mantarlı tavuk, inci köfte gibi 9 farklı çeşitten oluşur.

En çok göç veren Chaozhou kenti ise mutfağıyla ünlüdür. En meşhur yemekler hep deniz ürünlerinden yapılır. Kızıl Soslu Deniz Patlıcanı ve Baizhuo Deniz İstiridyesi en çok bilinen yemekleridir. Yemeklerde sebze ve meyve kullanılır. Ayrıca mezeleriyle de meşhurdur.

Dezhou’ysa tavuk çevirmesiyle bilinir. 1692 yılından beri yapılan bu yemek ‘Bir numaralı tavuk yemeği’ unvanına sahiptir. Dezhou mutfağının bilinen diğer lezzetleriyse Wucheng Yuvarlak Böreği ve Youyicuen Haşlanmış Mantısıdır.

Similar Articles
Çin'de Bir Yemek Cenneti: Sinchuan MutfağıRock Gruplarından Yangın Mağdurlarına Yardım KonseriPaul Mccartney'den Karışık KasetNotre Dame De Paris İstanbul'a GeliyorGeorge Michael'sız Geçen 1 Yılın ArdındanDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles