gidilecek yerlerGuide

Çin’n Uzaycılık Kenti: Xichang

Çin tarihinin yanı sıra teknolojisiyle de adından sıklıkla söz ettiren bir ülkedir. Çin’in belki de bin yılı bulan aya keşif rüyası için üretilen Change-3 adlı keşif aracı Xichang’da bulunan Uydu Fırlatma Merkezi’nden uzaya gönderildi . Bu gelişmeyle birlikte dünyanın gözü Çin’in Sichuan eyaletinde yer alan Xichang’a çevrildi.

Kente ‘Uzaycılık Kenti’ denmesi yeni bir turist akınını da beraberinde getirerek bölgenin turizm sektörünü geliştirdi.

Çoğu insan ‘Uzaycılık Kenti’ denildiğinde buranın askeri bir merkez olduğunu kanısına sahipti. Ancak bu kent sanılanın aksine Devlet Turizm Müdürlüğü tarafından  verilen 3 A  dereceli turizm ünvanına sahiptir.

İşlek caddeleri, hoş iklimi ve sokaklarda gördüğünüz insanlarla içinizi ısıtacak olan bu şehirde yoğun bir yaşam ortamı hissedilmektedir.

Öyle ki kentten ne zaman ki bir roket fırlatışı yapılsa kentteki otelleri tıklım tıklım dolmaktadır. Bu nedenle acenteler de kentin bu özelliğinde faydalanmak için bu tarihleri kullanarak turlar yapmaktadır.

Turizm alanında bu kadar gelişen Xinchan’daki halkın ekonomik gücü ve yaşam kalitesi seviyesi de yükselmiştir.

Xichang Belediye Başkan Yardımcısı Yu Mingliang, konuyla ilgili, “Uydu fırlatılışıyla yerli ve yabancı turistler, Xichang’ı tanıdılar ve buraya gelerek gezi yaptılar. Xichang’daki yatırım hızla gelişti ve kentin toplumsal ve ekonomik gelişmesine büyük güç kattı. Eskiden buranın ekonomisi gelişmemişti. Ancak bu durum çoktan değişti. Ekonomi açısından, Xichang, ülkedeki tüm ilçeler arasında 104. sırada yer alıyor. Yani, ülkenin ilk 100 ilçesi listesine dahil olması için sadece bir adım kaldı. 2013 yılında kamu gelirimiz 2 milyar 345 milyon RMB’ye ulaştı. Gayri Safi Bölge Hasılamız ise 33 milyar 400 milyon RMB’yi buldu. Kişi başına düşen gelir ise 7 bin 500 ABD Doları’na ulaştı. Önümüzdeki günlerde, ekonomik gelişmemiz, ekolojik medeniyet inşasıyla birleştirilecek, daha büyük bir ilerleme kaydedeceğiz.” diye konuştu.

Ocak 2013’te Vatanseverlik Eğitim Merkezi olarak ilan edilen Xichang Uydu Fırlatma Merkezi, parasız olarak ziyarete açıldı.

 

 

Similar Articles
Lugu GölüKonfüçyüs'ün Evi: QufuÇin'in Kışlık Turizm AdresleriÇin'i Tanımak İçin Gidilmesi Gereken Tek Adres: LuoyangHuangguoshu ŞelalesiMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles