BambiniModa.

Çocuk Kıyafetleri Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Çocuklara kıyafet seçerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü çocuğun giyeceği kıyafetlerin rengi ve modelinden çok, kumaşına ve kullanılan boyaya kadar sağlığını tehdit edebilecek bir çok unsur bulunuyor.

Çocuklar terlediğinde kıyafetlerde bulunan azo boyar maddeler ve ağır metal içeren kimyasallar çocuğun teninden içeri geçip DNA’sı üzerinde etkili olabiliyor ve kanseri tetikleyebiliyor. Bu nedenle ucuz ve tezgah ürünleri tercih edilmemeli, çocuklar için markaların çıkarttığı kaliteli ürünlere yönelinmeli.

Uzmanlar anne ve babaların kıyafet seçerken oldukça dikkatli davranması gerektiğini söylüyor. Kıyafetin rengi ve ilginç tarzı sizi cezbetmesin. Öncelikle bakmanız gereken kıyafetlerin kanserojen madde içerip içermemesi.

Çocuğun giydiği kıyafetin kumaşı da büyük önem taşıyor. Daha bebeklik günlerinden itibaren çocuklara pamuklu giysiler tercih edilmesi gerekiyor. Naylon ya da polyester içeren ürünler cildin sağlıklı nefes almasını etkileyebileceği için yüzde 100 pamuk içeren kıyafetlere yönlenilmesi en sağlıklı yol. Aynı şekilde çorap seçerken de cilde bire bir temas ettiği için pamuktan seçilmesi şart.

Yapılan en büyük hatalardan biri de çocuğu havalar sıcak olsa bile kat kat giydirmek. Havanın sıcak olduğu zamanlarda ince kıyafetler tercih edilmeli. Kış aylarında ise normal kıyafetinin üzerinde 1 kat daha fazla giydirilmesi önerilmektedir. Ayrıca havalar sıcakken çocuklara açık renk giydirilmeli, renk ve kumaş beğenileriyle çocuğun sağlığı riske atılmamalıdır.

Alerjisi olan çocukların kıyafetleri özellikle sıvı deterjanla yıkanmalı ve bol bol durulanmalıdır.

Çocuk giydiği kıyafet içinde rahat olmalıdır. Bu nedenle kolay giyilip çıkarılabilen, hareketi kısıtlamayan, kol, yaka ve bel kısımlarının sert olmadığı kıyafetler tercih edilmelidir.

Çocuklar için güneş gözlüğü seçerken de gözlüklerin kaliteli ince camdan seçilmesi ve UV ışınlarını koruyucu filtresi olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Similar Articles
Sibirya KurduRottweiler Cinsi KöpekLabrador Retriever Cinsi KöpeklerGolden Retriever Köpek CinsiDünyanın En Zeki KöpeğiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles