BambiniModa.

Çocuk Kıyafetlerinde Cinsiyet Ayrımına Son

Çocuk giyim markası John Lewis ürettiği kıyafetlerdeki cinsiyet ayrımına son verdi. Firma hem kız hem de erkek çocuklarının giyebileceği tarzda kıyafetler üretmeye başladı.

Sosyal medya da büyük yankı uyandıran markanın bu hareketiyle artık cinsiyet kalıplarına son verdiği belirtildi.

Genellikle kız çocuklarının pembe tüllü etekleri, erkek çocuklarının da koyu renkli araba desenli kıyafetlerinin olduğu reyonlar yavaş yavaş tarihe karışacak gibi görünüyor.

John Lewis’in yaptığı uygulamanın amacının cinsiyet eşitliğini çocuklara daha küçük yaşlardan itibaren aşılamak olduğu söylenirken,  0-14 yaş arası çocukları kapsayan bu kampanyanın sosyal sorumluluk ruhuyla başladığı kaçınılmaz bir gerçek.

Çocukların zihinlerinde kızlar bunu giyer ya da erkekler öyle giyinmez şeklinde kalıplar kurmak istemediğini belirten marka temsilcileri, erkek çocuklarına kızların genelde giydiği, kızlara da erkeklerin giydiği tarz ve renklerde kıyafet üretti.

John Lewis’in Departmanın başındaki Caroline Bettis de resmi bir açıklama yayınladı.

Bettis açıklamasında, “John Lewis içerisinde cinsiyet rolünü pekiştirmek istemiyoruz; onun yerine çocukların, anne ve babaların giyim konusunda istediklerini seçebilmelerini ve daha geniş olanaklar sunmayı istiyoruz.” diyerek kampanyayı anlattı.

Markanın bu hareketine iki farklı görüşten de tepki geldi. Markanın bu hareketini eleştirel yaklaşanlar, “Erkek ve kızların kıyafetlerinde onlarla özdeşleşmiş işaretler görmek hoşuma gidiyor” derken, hareketi beğenenler, markanın hareketini olumlu bulduğunu ve ayırım ortadan kaldırılmasından memnun olduğunu dile getirdi.

Bazı müşterilerse çocuklarının siyasi bir konunun tarafına getirildiğini dile getirerek tepki gösterdiler. Bazıları markanın bu hareketine boykotla cevap vereceğini açıkladı.

Cinsiyet eşitliğinin önemine inanlarsa markaya olan desteklerini dile getirdi. John Lewis’in attığı bu adımın  diğer çocuk giyim markalarını nasıl etkileyeceğiyse bilinmiyor.

 

Similar Articles
Çocuk Kıyafetleri Seçerken Bunlara Dikkat EdinSibirya KurduRottweiler Cinsi KöpekLabrador Retriever Cinsi KöpeklerGolden Retriever Köpek CinsiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles