Sinema

Çocuklara Yönelik En İyi Animasyon Filmler: Frankenweenie

Frankenweenie 2012 yapımı bir Amerikan 3B animasyon filmi. Komedi korku türündeki film stop motion tekniği kullanılarak oluşturulmuş. Tim Burton’ın yönetmenliğini üstlendiği film ünlü yönetmenin 1984’te yaptığı aynı adlı kısa filmin bir tekrar yapımı. Mary Shelley’in Frankenstein adlı meşhur romanının bir parodisi olarak yapılmış bu film Burton tarafından. Filmi seslendiren sanatçılar arasında Burton’a evvelki filmlerinde eşlik eden birçok isim de bulunuyor: Winona Ryder (Beterböcek ve Edward Scissorhands); Catherine O’Hara (Beterböcek ve Noel Kabusu); Martin Short (Mars Saldırısı) ve Martin Landau (Ed Wood ve Sleepy Hollow).

Frankenweenie siyah beyaz yapılmış bir film. Burton tarafından stop motion tekniği kullanılarak yapılan dördüncü film aynı zamanda. Bu dört film içinde bir müzikal olmayan da yine Frankenweenie. Filmde Victor adlı bir çocuk Sparky adlı köpeğini kaybeder ve bilimin güçlerini kullanarak onu tekrar hayata döndürür.

Frankenweenie IMAX 3D formatında yayınlanmış ilk siyah beyaz ve stop motion film. Walt Disney Pictures tarafından 5 Ekim 2012’de yayınlanan film oldukça olumlu eleştiriler topladı. Oscar Ödülleri, Altın Küre ve BAFTA’da adaylıkları oldu.

FRANKENWEENIE

Similar Articles
Çocuklara Yönelik En İyi Animasyon Filmler: Kar KraliçesiÇocuklara Yönelik En İyi Animasyon Filmler: Korsanlar!Çocuklara Yönelik En İyi Animasyon Filmler: Marco MacacoÇocuklara Yönelik En İyi Animasyon Filmler: Küçük Tatlı ZürafaÇocuklara Yönelik En İyi Animasyon Filmler: Cesur BalıkRangoPrenses ve Kurbağa FilmiÖlü GelinOyunbozan RalphMoana
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Check Also

Close