BambiniModa.

Çocuklarla Birlikte Büyüyen Kıyafet

Bebek daha dünyaya gelmeden anne baba hazırlıklara başlar. Bebeğin odası kurulur, türlü türlü kıyafetler alınır.

Bebek doğduktan sonra da alışveriş maratonuna kısa periyotlarla devam edilir. Bebek 3 ayda bir beden değiştirdiği için kıyafetlerine artık sığamaz hal alır. Bu nedenle yeni ayına uygun kıyafetler tercih edilir. Bu da beraberinde yeni masrafları getirir.

Peki size bebeğinizle birlikte büyüyen bir kıyafeti olsun ister miydiniz diye sorsak yanıtınız ne olurdu?

Dünyanın önde gelen tasarım okullarından biri olan İngiltere’deki Kraliyet Sanat Koleji’nden mezun olan Ryan Mario Yashin tasarladığı  kıyafetle anne babaların her ay yaptığı alışveriş sorununa çözüm buluyor. Çünkü Yashin’in tasarladığı kıyafet bebek büyüdükçe dar gelmiyor aksine bebekle birlikte büyüyor.

Kıyafetler 4-36 aylık bebekler için tasarlanıyor. Yani bebeğiniz 4 aylıkken aldığınız kıyafeti 3 yaşına kadar kolaylıkla ve eskimeden giydirebiliyorsunuz.

4-36 ay arasındaki bebekler çok hızlı büyüdüğü için üç ayda bir yeni kıyafetler almak gerekiyor. Ancak bu yeni tasarım kıyafetle aile ekonomisine büyük bir katkı sağlanacak gibi gözüküyor.

Tasarımcı Ryan Mario Yashin’i böyle bir tasarıma yönlendiren sebepse küçük yeğeninin hızla büyüdüğünü gözlemlemesi. Bunun sonucunda ‘Petit Pli’ isimli bir marka kuran tasarımcı bu büyüyen kıyafeti havacılık mühendisliğinde kullanılan malzemelerden ortaya çıkarmış. Bu malzemenin katlanarak büzüşme özelliği bulunuyor.

Bebek 4 aylıkken kat kat bir görünümü olan bu üst ve alt takım kıyafetler bebek büyüdükçe alt kısmından çekilerek uzatılıyor. Böylece bebeğin bedenine uygun hale getiriliyor.

Bu büyüyebilen kıyafetlerin üretildiği esnek materyal aynı zamanda su ve rüzgarı da geçirmiyor. Yani 4 mevsim giyilebiliyor. Ayrıca esnek yapısıyla da çocukların rahatça hareket edebilmesine engel olmuyor.

Yashin, projesiyle anne ve babaların hem zaman hem de para israfından kurtulacağından emin.

İngiltere’de yaşayan tasarımcı, ”Tasarımı evimde yaptım ve ünlü markalara başvurdum. Ünlü markalarla görüşmelerimiz sürüyor. Bence çocuk kıyafetinde tasarımı sil baştan yenilememiz gerekiyor. Bu sadece aileler için ekonomik değil, Dünya için de israfı durduracak bir yöntem. Londra Kraliyet Sanat Koleji’nde okudum. Orada yaptığım bir araştırma küçük uydular için uzayabilen karbon fiber panellerle ilgiliydi. Uzatma tekniğinin ben de çocuk kıyafetleri üzerinde uygulanabileceğini düşündüm” diyerek projesini anlattı.

Tasarımcı Ryan Mario Yasin, bu projesini sürdürebilmek için yatırımcılarla görüşüyor ve hayallerini gerçeğe dönüştürecek günleri bekliyor.

 

 

 

 

Similar Articles
Çocuklar İçin En Pahalı MarkalarÇocuk Kıyafetlerinde Cinsiyet Ayrımına SonÇocuk Kıyafetleri Seçerken Bunlara Dikkat EdinSibirya KurduRottweiler Cinsi KöpekKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles