BambiniPet

Colorpoint Shorthair Kedileri Hakkında Bilgi

Colorpoint Shorthair kedisi, Siyam kedisi ile American Shorthair kedilerinin çiftleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu çiftleştirilme, Siyam kedilerine farklı bir renk katmak niyetiyle yapılmıştır. Kedi Meraklıları Derneği tarafından 1964 yılında bir tür olarak kabul edilmiştir.
Bu kedi türü yüksek ses tonlarıyla iletişim kurar. İnsanlara oldukça düşkündürler. Konuşkandırlar ve ev hayatının her anında size eşlik etmek isterler. Bu sebeple zaman zaman yorucu oldukları söylenebilir. Dost canlısı ve sosyal oluşları sebebiyle, onlara zaman ayırılması ve ilgilenilmesi gerekir.

Colorpoint Shorthair kedileri, zeki, çevik, atletik ve oyuncudurlar. Puzzle tipi veya lazer point türü oyuncaklardan hoşlanırlar. Egzersizleri için bu tür oyunlar oldukça faydalıdır. Sahiplerine sadıktırlar ve sevgi duyan tavırlarını hissetmek için ilgi görmeleri yeterlidir.
Colorpoint kedileri, Siyam kedilerinin genetiklerine sahiptirler ve benzer sağlık problemleri yaşamaları olasıdır. Bakımları ise gayet kolaydır. Tüylerinin parlak olması için, haftalık taranma işlemleri sonrasında yumuşak bir bezle cilalanması yeterlidir. Tırnaklar haftada bir kesilmeli, kulaklar düzenli olarak kontrol edilmelidir. Gözleri herhangi bir akıntıya karşı, hafif nemli ve yumuşak bir bezle silinmelidir. Kum kabı temiz tutulmalı ve hijyenik bir tuvalet ortamı hazırlanmalıdır.

Colorpoint Shorthair türünün, uzun hatlara sahip, ince ve kaslı bir vücudu vardır. Kafa yapıları, sivri kulak uçlarına kadar genişleyen, üçgen bir takozu andırır. Orta boyda, badem şeklinde ki gözleri, koyu mavi tonlarındadır. Arka ayakları, ön ayaklarından daha uzundur. Küçük ve zarif patilidirler. Vücutlarının bitiminde uzun, ince ve renkli olan, kamçı kuyrukları vardır. Colorpoint Shorthair kedileri, çocuklu ve kedi_seven köpek sahibi aileler için iyi bir seçimdir. Kolay eğitilirler ve oyunları çok çabuk öğrenirler. Nazik ve saygılı yaklaşımlardan hoşlanırlar. Otoritesine karşı konulmadığı sürece, diğer ev hayvanlarıyla birlikte yaşamaları zor olmaz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken şey, tanışma süreçlerinin yavaş ve kontrollü olunmasıdır.

Similar Articles
Chinchilla Cinsi Kediler Hakkında BilgiChartreux Kedileri Hakkında BilgilerCalifornian Spangled Kedileri Hakkında BilgiBurmese Kedileri Hakkında BilgilerBritish Shorthair Kedisi ÖzellikleriKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles