BambiniPet

Cornish Rex Kedileri Hakkında Bilgi

Cornish Rex kedi türü, ilk kez İngiltere ‘de, 1950 yıllarında, bir karnavalda ortaya çıkmıştır. Anavatanı Birleşik Krallık’ta bulunan Cornwall bölgesidir.
Cornish rex cinsi kediler, seyrek tüylü, üzerinde renkli benekleri olan, tüyleri kıvırcık bir ırktır. Kürklerinin görünümü bulundukları coğrafyaya göre değişkenlik gösterir. Örneğin Almanya ‘da tüyleri daha sıkı ve sertken, Amerika ve İngiltere’de daha farklıdır.

Cornish Rex kediler, son derece oyuncudurlar. İnsanları seven, sahiplerine düşkün bir cinstir. Kucakta olmaktan hoşlanırlar. Ev ortamında sürekli hareket halindedirler. Bunun yanında, dışarı çıkarılmaktan ve yürüyüş yapmayı çok severler. Seyahat gerektiren durumlarda sahiplerine severek eşlik ederler.
Cornish Rex kediler, karakter olarak köpek cinsine oldukça yakındır. Yakalamaları için atılan oyuncakları hızlı bir şekilde geri getirirler ve bu oyunu dakikalarca sıkılmadan oynarlar. Fazlasıyla aktiftirler. Ev ortamlarında, yüksek yerlere atlamaktan ve tırmanmaktan hoşlanırlar. Uzun ve güçlü patileriyle kapıları çok rahat açabilirler. Küçük nesnelerin yerini, zorluk yaşamadan değiştirebilirler. Çocuklarla ve diğer ev hayvanlarıyla birlikte yaşamak için son derece uyumludurlar.

 

Cornish Rex kedileri, melez ya da safkan olsalar da genlerinde bulunan bazı hastalıklara yakalanabilirler. Yaşayacakları olası sağlık problemleri , kellik, göbek fıtığı ve bir çeşit kalp hastalığı şeklinde sıralanabilir. Tüyleri kadife gibi ve canlıdır. Aynı zamanda parlak oluşlarıyla dikkat çekerler. Bunun yanında tüylerinin seyrek oluşu sebebiyle fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Taraması da oldukça kolaydır. Ama az da olsa bazı türlerinin yünlü ve uzun tüyleri vardır ve bu yapıda olanların haftada bir kez fırçalanmaları gerekebilir.
Cornish Rex kedileri banyo yapmaktan pek hoşlanmazlar. Tamamen beyaz renkli olanları dışında, nadiren banyo yaptırılmalıdırlar. Sıcağı seven bir tür oluşlarından dolayı, kedi giyecekleri giymeleri sorun yaşatmaz.

Similar Articles
Colorpoint Shorthair Kedileri Hakkında BilgiChinchilla Cinsi Kediler Hakkında BilgiChartreux Kedileri Hakkında BilgilerCalifornian Spangled Kedileri Hakkında BilgiBurmese Kedileri Hakkında BilgilerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles