AçıMagazine

Devlerin Aşkı Filmindeki Efsanevi Reata Çiftlik Evine Ne Oldu?

1950’li yılların Amerikası’nda Texaslı köklü bir ailenin serveti, Reata çiftliği. Zenginliğin, gücün ve üst sınıfın simgesi.

1956 yılında Edna Ferber’in aynı adlı romanından uyarlanan ve Fred Guiol tarafından senaryolaştırılan Giant (Devlerin Aşkı), Amerikan kültürünün ve tarihinin anlatıldığı en iyi filmlerden biri.

 

Başrollerini Elizabeth Taylor, Rock Hudson ve James Dean’ın paylaştığı bu 3 buçuk saatlik yapım yönetmen George Stevens tarafından yönetildi.

Filmin başlarında her ne kadar zihninizde bir aşk filmi izleyeceğinizin algısı uyansa da film o dönem yaşanan ırkçılık üzerine önemli mesajlar veriyor.

Hayatını ailesinden kalan topraklara adayan bir adamın hikayesinin anlatıldığı filmin ana temalarından biri de Texaslı toprak sahibi Amerikalıların, Meksika asıllı Amerikalılara yönelik ırkçı yaklaşımı oluyor. Ancak bu üç buçuk saat içerisinde gençliğinde ailesinden öğrendiği biçimde yerlilere yönelik ırkçı tutumu olan Bick Benedict(Rock Hudson)’in yaşlandıkça geçirdiği evrim de açıkça gözler önüne seriliyor. Buna en büyük sebepse büyük aşkı Leslie Lynnton Benedict(Elizabeth Taylor) oluyor.

Onların hikayesi Bick Benedict’in damızlık at satın almak için Leslie Lynnton Benedict’in ailesinin çiftliğine gitmesiyle başlıyor. Kısa bir süre içinde birbirlerine aşık olan ikili, Bick Benedict’in çiftliği olan Teksas’taki Reata’ya evli bir çift olarak dönüyor. İşte bu kurak çiftlikte bir ‘Benedict Karargahı’ olan çiftlik evinin hikayesi de burada başlıyor.

Film her sahnesiyle izleyiciyi kendine çekerken, bu fotoğraf karesi de James Dean’le birlikte efsaneleşiyor.

Filmin içindeki rekabet unsuru olan James Dean’in canlandırdığı karakter Jett Rink, bir çiftlik çalışanıyken, kendisine aşık olan Bick Benedict’in kız kardeşi Luz tarafından bir miktar toprak miras kalmasıyla bir petrol milyonerine dönüşüyor. James Dean filmin çekimleri devam ederken yaşamını yitirdiği için film James Dean’in son filmi olma özelliğini de taşıyor. Bu nedenle bu çiftlik evinin yer aldığı fotoğraf karesi unutulmaz anlar arasına ekleniyor.

Peki bugün bu ikonik çiftlik evi ne durumda diye akıllarımıza bir soru düşüyor.

Filmin çekimlerinin bir kısmı Teksas’ın batı tarafında Meksika sınırına 60 mil, El Paso’ya ise 3 buçuk saat uzaklıktaki Marfa isimli bir kasabada çekiliyor. Çiftliğin orjinal adı Ryan Çiftliği. Ama biz onu Reata Çiftliği olarak hafızalarımıza kazıdık. İşte o çiftliğin destansı evi ise aslında tamamıyla bir dekordan başka bir şey değil.

Filmde bu çiftlik evini hep tek açıdan görüşümüz bunun en büyük kanıtı… Çünkü Hollywood’da inşa edilen bu tek cephe, trenle Teksas’a getirilerek, yine tek cephe şeklinde filmin çekileceği alana tek tek monte edilmiş.

  

Film setine ait fotoğraflarda hep arka fonda olan bu yapının iç çekimleriyse Warner Bros’un Burbank Stüdyoları’nda gerçekleştirilmiş.

 

Yani anlaşılan o ki böyle bir çiftlik evi yalnızca görmüş olduğumuz muhteşem bir rüyadan ibaret. Bugünse, geçen yıllar içerisinde hava koşullarına çok fazla dayanamayan bu çiftlik evi dekorunun yerinde bir iskelet ve bir kaç parça kalıntı bulunuyor. Bu kalıntılar uydu görüntüsünde ise zar zor gözleniyor.

James Dean’in canlandırdığı karaktere miras kalan ve petrol çıkan ‘Küçük Reata’nın tabelasının asılı olduğu yer de bölgeye gidildiğinde görülebiliyor.

Ancak durum böyle olmasına rağmen filmin müdavimleri bu kalıntıları bile ihmal etmiyor. Filmin çekildiği araziyi ziyaret eden ‘Giant’ severler, bu kalıntıların önünde fotoğraf çektiriyor.

Ryan Ranch üzerinde yer alan bu 34.880 dönümlük arazi ise sahibi tarafından satışa çıkartıldı. İstenen rakamsa 27 milyon dolar. Arazinin değeri o kadar mıdır bilinmez ama fiyatın bu kadar yüksek olmasında Giant’ın mirasının büyük etkisinin olduğu kesin.

Film ekibinin ve  oyuncu kadrosunun merkezi olarak kullanılan Marfa’daki 207 Highland Caddesi’ndeki tarihi El Paisano Oteli’nde, imzalı fotoğraflar ve hatıra eşyalarının sergilendiği bir lobi bulunuyor.

Filmi çektikten sonra ‘En İyi Yönetmen Oscarı’nı kazanan George Stevens’ın çiftlikteki atları ve sığırları kullanmak için çiftlik sahibine 20 bin dolar ödediği belirtiliyor. 75 yaşında olan çiftliğin bugünkü sahibi Clay Evans ise film ekibi ve oyuncular çekim için geldiklerinde 19 yaşında olduğunu dile getiriyor. Evans, 20’li yaşlardaki tüm kovboyların gözlerini Elizabeth Taylor’dan alamadığını söylüyor.

Marfa Texas’ın merkezi konumlarından biri. Kasabanın film tarihi Giant’la başlıyor. Sonrasında ise Andromeda Strain, Fandango,  The Good Old Boys, Chip Love, There Will Be Blood, No Country For Old Men gibi filmlerin çekimleri yine Marfa kasabasında yapılmış.

2000  nüfusu olan bu kasaba da 1 adet yanıp sönen bir trafik lambası, 14 adet sanat galerisi, bağımsız bir kitapçı ve organik bir market bulunuyor. Kasabaya gelip konaklamak isteyenler için El Cosmico isimli bir otel de ayrıca hizmet veriyor. Karavan ya da ev kiralama seçenekleri de bulunuyor.

Giant Hakkında Kısa Kısa

James Dean film çekimleri devam ederken trafik kazası geçirip hayatını kaybedince, Dean’in filmdeki bazı replikleri Nick Adams tarafından tamamlanıyor.

Giant 1978 yılında çekilen Superman’e kadar Warner Bross şirketine en çok kazanç sağlayan film ünvanını taşıyordu.

Film o dönem çekilen filmler içinde en yükse bütçeye sahip olan film olma özelliğini de taşıyordu. Giant’ın maliyeti 5 milyon doların üzerindeydi.

Film de Elizabeth Taylor’un kızını canlandıran Carroll Baker’ın gerçekte Taylor’dan daha büyüktü.

Çekilen filmin uzunluğu 267 kilometreydi. Kurgu odasında pozitif olarak 5535 metre haline getirilen film montaj aşamasında tam 1 yılda birleştirildi.

Film 1957 yılında yönetmen George Stevens’a ‘En İyi  Yönetmen Oscarı’ ve ‘ Amerikan Yönetmenler Birliği Film Dalında En İyi Yönetmen Ödülü’ nü kazandırdı. Ayrıca Carroll Baker Altın Küre’de En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı.

Filmin başrol oyuncusu Rock Hudson da 1957 yılında Oscar’da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

Similar Articles
Bir Yazar, Besteci, Filozof, Farmakolog, Bilge: Hildegard Von BingenALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıGuguklu Saat Kasabasıyla Zamanda YolculukPijama Trendi Hayatımızda
Show More

Related Articles