BrandnewsOkyanus

Doğuş Grubu Compositework’ün Yüzde 75’ini Aldı

Denizcilik sektörüyle yakından ilgilenen Doğuş Grubu Fransız süper yat bakım tesisi Compositework’ün hisselerinin yüzde 75’ini aldı.

Deniz taşımacılığında geçen yıl önemli atılımlar yapan Doğuş Holding Monaco’da attığı imzayla birlikte Fransız şirketin kurucularının elinde yüzde 25’lik hisse kaldı. Şirketin Fransa’nın güneyindeki Marsilya şehrine yakın olan La Ciotat’ta iki farklı tesisi bulunuyor.

La Ciotat Limanı’ndaki komplekste ultra lüks yatların tamir ve bakımı yapılıyor. Bu tesiste bir de helikopter pisti bulunuyor. Diğer tesisse Fransa’nın Batısı’ndaki La Rochelle şehrinde bulunuyor. Bu tesiste de 176 metre uzunluğuna varan yat ve teknelerin bakımı yapılıyor. Şirkette 150 kişi çalışıyor.

Şirketin kurucusu Ben Mennem’in  hisselerin büyük çoğunluğunu Doğuş Grubu’na satılmasına rağmen Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmeye devam edeceği belirtiliyor. Mennem,  “Pazar büyüyor. Doğuş ödevlerini yaptı ve bunun iyi bir sektör olduğunu açıkça anlıyor” dedi.

Bünyesine bu yeni tesisi ekleyen Doğuş Grubu’nun  Türkiye’de 3, Yunanistan’da 4, Hırvatistan’da ise 3 marinası bulunuyor. Karadağ’ı da yakında takip eden Doğuş Grubu’nun Fransa’yla birlikte bu sektörde genişlemeye devam edeceği belirtiliyor.

Doğuş Grubu, tüm bunların yanı sıra daha önce dünyanın en büyük süper yat bakım tesislerinin de içinde bulunduğu İspanya’daki Marina Barcelona 92’yi

yüzde 70 hisseyle satın almıştı. 220 metre uzunluğundaki süper lüks yatlara hizmet verecek kapasitedeki MB 92, hem Akdeniz hem de Atlantik kıyılarındaki en büyük marina olma özelliğini taşıyor. Grubun MB92 için 80 milyon euro ödediği belirtiliyor. Doğuş’un ana ortak olduğu MB 92 da şimdi rotasını Fransa’ya çevirmiş durumda. Grubun önümüzdeki dönem sektörde ne gibi atılımlarda bulunacağı merak ediliyor.

 

Similar Articles
Motosiklet Gücünde Elektrikli BisikletKendi Kendine Dengede Duran MotorHonda Yeniliğe DoymuyorHarley-Davidson Street Rod Yola ÇıktıAudi Ducati'yi Satmaktan VazgeçtiDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın