Eğitim

Dünyanın En İyi Üniversiteleri – Glasgow Üniversitesi, İskoçya

Birleşik Krallık’ta bulunan en eski 4. üniversite olan Glasgow Üniversitesi İskoçya’da bulunmaktadır. 1451 yılında açılan üniversite zaman içersinde hızla ünlenmiş ve bugün dünyadaki en iyi 100 üniversiteden biri haline gelmiştir. Eski zaman üniversitelerinin çoğuyla ortak olarak, Glasgow Üniversitesi’nin de eğitim verdiği öğrenciler varlıklı ailelerden gelmekteydi, aynı zamanda 18.yy. boyunca Edinburgh Üniversitesi ile birlikte İskoçya’nın aydınlanma merkezlerinden biri olmuştur. Daha sonra 19.yy.’da diğer çevrelerden de öğrenci almaya başlayan üniversite İngiliz yüksek öğrenimin öncülerinden biri haline gelmiştir.

Üniversite içerisinde hukuk, dişçilik, tıp ve veterinerlik gibi birçok alanda eğitim verilmektedir. Üniversitede 16.931 lisans ve 6426 yüksek lisans öğrencisinden oluşan 23.357 öğrenci bulunmaktadır. Üniversite mezunları arasında James Watt, Adam Smith, Lord Kelvin, Joseph Lister gibi bir çok ünlü isim bulunmaktadır.

University of Glasgow 1

Similar Articles
Dünyanın En İyi Üniversiteleri - Exeter Üniversitesi, İngiltereDünyanın En İyi Üniversiteleri - Edinburgh Üniversitesi, İskoçyaDünyanın En İyi Üniversiteleri - University of East Anglia, İngiltereDünyanın En İyi Üniversiteleri - Bristol Üniversitesi, İngiltereDünyanın En İyi Üniversiteleri - Bath Üniversitesi, İngiltereWürzburg Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi ve Alman ÜniversiteleriTübingen Üniversitesi Hakkında Genel BilgiSttutgart Üniversitesi Hakkında Genel BilgiSiegen Üniversitesi Hakkında Genel BilgilerSalzburg Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın