BrandnewsYol

Dünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari Efsanesi

Dünyanın en pahalı spor otomobili denilince akla ilk gelen marka şüphesiz ki Ferrari’dir. Hız ve motor gücü açısında da rakiplerine fark atan Ferrari marka arabalar, genellikle dünyanın en hızlı arabaları olarak gösterilirler. Modelleri eski dönemlerde birer sanat eseri olarak tanımlanan Ferrari, aynı zamanda dünyanın en pahalı arabaları sıralamalarında da hep en üst sıralarda yer almaktadır

İşte dünyanın en lüks arabası olarak kabul edilen Ferrari’nin öne çıkan modelleri.

Ferrari 812 Superfast

Tasarımı ve güçlü motoruyla ailesinin en hızlı üyelerinden biri olarak meraklılarıyla buluşan Ferrari 812 Superfast,  aynı zamanda tasarımıyla da markanın diğer modellerinden kendini ayırıyor. İlk bakışta kendine çeken bu araba kışkırtıcı sportif hatlara da sahip. Ferrari 812 Superfast, motorunda da bu güçlü tasarımı destekler bir gücü barındırıyor.  

Dünyanın en hızlı arabaları grubunda olan Ferrari’nin bu modelinin motoru 6.5 litrelik V12 safkan bir motor. Her ne kadar Ferrari bu hacimle bir örnek çıkarmış olsa da 800ps’lik gücü bulunmuyordu.

Önden motorlu ve arkadan itişli olan Ferrari 812 Superfast, 0-100 km/s hızlanmasını ise 2.9 saniyede tamamlayabilme özelliğini taşıyor. Ayrıca 340 km/s hıza da rahatlıkla ulaşabiliyor.

Ferrari 812 Superfast, boş iken ağırlığı 1535 kg’da denk gelmektedir. Ferrari 812 Superfast’a ilk bakıldığında dikkat çekilen kısım direksiyonunda görülmektedir. Aynı zamanda dışında agresif hatlara da sahip olan aracın satış fiyatı 383 941,2 ABD Doları olarak gösterilmiştir.

HD Ferrari 430 Scuderia 16 M

Dünyanın en hızlı arabaları grubunda olan HD Ferrari 430 Scuderia 16 M Ferrari’nin en istisnai modelleri arasıda yer almaktadır. Bu İtalyan arabası, yarış koltukları, dış görünüşü ve daha bir çok noktasında karbon fiber malzeme özelliği barındırmaktadır.

Dünya genelinde sadece 499 adet piyasa sürülmüş olan HD Ferrari 430 Scuderia 16 M, en büyük orta motorlu süper otomobillerden biri olarak tarihe adını yazdırmaktadır.

Bu otomobilde, karbon fiber dış kaplamalı bir roll-bar ve yeni nesil ses sistemi bulunmaktadır. 1340 kg ağırlığında olan bu otomobil, konforlu sürüş keyfiyle sahibine adeta büyü yapar.  HD Ferrari 430 Scuderia 16 M‘in piyasa fiyatı 299,995 eurodur.

Ferrari 612 Scaglietti

Adını karoser üreticisi olan Sergio Scaglietti’den alan Ferrari 612 Scaglietti‘nin, oldukça başarılı bir ağırlık dağılımı ve dengesi bulunmaktadır.

Bazı beklenmeyen durumlarda iki aşamanı ESP devreye girer ve Ferrari 612 Scaglietti kontrol altına alınır. Arkadan çekişli 6 ileri şanzımanı olan Ferrari 612 Scaglietti‘nin lastikleri 245/45R18 – 285/40R19 ebatlarındadır.

Dingil mesafesi 2950 mm , bagaj hacmi 240 lt ve yakıt tüketimi ise 100 km’de 20,7 lt olan bu otomobilin piyasa fiyatı 325.000 dolardır.

Ferrari F12 Berlinetta

Dünyanın en hızlı arabası olan Ferrari’nin bu modelinin gövdesi Ferrari’nin stil merkezinde ve Pininfarina’da tasarlanmıştır. Ferrari F12 Berlinetta‘nın ön kısımı Ferrari FF’e benzetilmektedir.

Ferrari F12 Berlinetta’nın iç kısımında alüminyum ve karbon fiber süsler bulunmaktadır. Ayrıca döşemeliklerinde ‘bayan derisi’ denilen bir malzeme kullanılmıştır.  

Ferrari F12 Berlinetta’nın satış fiyatı 331.900 dolardır.

Ferrari 488 GTB

Son yıllarda spor arabalarda görülen küçük hacimli motordan yüksek güç sağlama akımına dünyanın en hızlı spor arabası Ferrari de katıldı. Özellikle piyasaya sürdükleri Ferrari 488 GTB’de bu özellik açıkça görülmektedir.

Alışılagelmiş Ferrari kimliğini 3.9 litrelik benzinlik motoruyla bir kenara bırakan Ferrari 488 GTB tasarım olarak da dünyanın en lüks arabası olan Ferrari’ye sadık kaldı.

Küçültülmüş far yapısıyla farkını ortaya koyan Ferrari 488 GTB, led aydınlatma yapısına sahiptir. Aracın ara tarafında spoyler ile bütünleşik bagaj kaputu ve stopla aralarını ayıran arka hava kanalları öne çıkmaktadır.

Ferrari 488 GTB’nin iç mekanı da  güncel Ferrari kokpitine sahiptir. Ayrıca 670 beygir güç üretimi olan aracında ortaya koyduğu performans verileriyle klasikleşmiş Ferrari motorlarını oldukça gerisinde bırakmaktadır

Aracın piyasa fiyatı 309,900 dolardır.

Ferrari 599 GTO

Şimdiye kadar Ferrari tarafından üretilen  “en ekstrem spor otomobil” olma özelliğini taşıyan Ferrari 599 GTO’u GTB’den görsel olarak ayırmak oldukça zordur Ferrari 599 GTO ilave aero elementleri, agresif arka hava difüzörleri ve downforce hızını arttıran diğer çeşitli hava akışı yönetimi dokunuşlarıyla benzerlerinden ayrılır.

Ferrari 599 GTO‘nun satış fiyatı  489,803 dolardır.

Novitec Rosso Ferrari F12 Berlinetta N-Largo S

Dünyanın en lüks arabası denilince akla ilk gelen marka olan Ferrari’nin F12 Berlinetta modeli bugüne kadar İtalyan devi tarafından üretilen en etkileyici modellerden biri olarak anılmaktadır.

Novitec Rosso Ferrari F12 Berlinetta N-Largo S, Almanya’nın başarılı tuning firması Novitec Rosso tarafından daha görkemli bir şekle büründürülerek modifiye edilmiştir. Ayrıca bu tasarım paketinin içine eklenen yenilenmiş geniş gövde dönüşüm kiti, çift kollu alaşımdan oluşan 21 inçlik ön ve 22 inçlik arka jantlar ile bu araba en çok arzulanan otomobiller arasında yer buluyor.

Tamamı karbon fiberden oluşturulan bu yeni versiyon Ferrari, modifiye sektörünün en göz alıcı dönüşümlerinden bir tanesi olarak gösteriliyor. Novitec Rosso Ferrari F12 Berlinetta N-Largo S,  735.000 dolarlık fiyatıyla alıcı buluyor.

Ferrari 575 Superamerica  

Dünyanın en lüks arabası olan Ferrari bu modelini, Targa çatısı ile donatılan efsanevi 575 modelinin açık versiyonu olarak üretmiştir. Ferrari 575 Superamerica‘nın bir düğmeyle ortaya çıkan cam tavanı, araç içindekileri güneşin etkisinden korumak için saydam siyah renkte tasarlanmıştır.

Ferrari 575 Superamerica 531.918 dolardan alıcıyla buluşmaktadır.  

Ferrari F12 TDF – Classiche

Dünyanın en pahalı spor otomobili sıralamasında sınırları zorlayan Ferrari’nin F12 TDF modeli, hızlı ve dolambaçlı yolları aşındıran, sürülebilirlik ve kullanım kolaylığıyla da sahibini kendine hayran bırakan özelliklere sahip bir araçtır.

Sadece 799 adet üretilen Ferrari F12 TDF – Classiche, motoru, aerodinamiği ve araç dinamiğiyle Ferrari’nin DNA’sının bütün özelliklerine sahip olan müthiş bir örneğidir. Hızlanma, yol tutuş ve çeviklik açısından rakipsiz olan Ferrari F12 TDF – Classiche, lastik boyutundaki değişim ile dikkat çekmektedir. Bunun sonucunda aracın doğal eğilimi, aracın diğer dinamik kontrol sistemlerine entegre olan Virtual Short Wheelbase olarak bilinen arkadan direksiyon sistemi ile dengelenmektedir.

Ferrari F12 TDF – Classiche, viraj alma hızı bakımından da V12 Berlinetta’dan daha iyi durumdadır. Otomobilin üst yapısının, iç mekanın, motorunun ve şanzımanın radikal bir şekilde yeniden tasarlanması, içeride ve dışarıda çok miktarda karbon fiber kullanılmasıyla birlikte, aracın toplam ağırlığı 110 kg kadar hafiflemiştir.

Ferrari F12 TDF – Classiche, tüm bu faktörlerle birlikte, rekor performans rakamlarına ulaşmaktadır. Araç 0-100 km/s hıza 2.9 saniyede ve yanal ivmelemede önemli artışa ek olarak 0-200 km/s. hıza 7.9 saniyede ulaşarak, Fiorano pistini sadece 1 dakika 21saniyede tamamlamaktadır.

Bu müthiş tasarımın piyasa fiyatı ise 983.430 dolardır.

Ferrari LaFerrari

İtalyan otomobil devi Ferrari’nin 6’ıncı nesil arabası olan LaFerrari, Special Limited Series kapsamında yer aldığı için yalnızca 499 adet üretilmiştir.

LaFerrari bir de elektrik motoruna sahiptir. Aracın ayrıca, 800 Hplik bir 6,3 litre V12 direkt enjeksiyonlu benzinli motoru bulunmaktadır. Bu gücü 963 Hp’ye tamamlamak için 163 Hp yani 120 kW’lık elektrik motoru kullanılmıştır.Bu motor aynı zamanda F1’de de kullanılan HY-KERS sistemini kullanmaktadır.

Maksimum sürati 350 km/s olarak belirlenen LaFerrari, 0-100 km/h hıza 3 saniyenin altında ulaşabilmektedir. LaFerrari’nin boş ağırlığı 1270 kg’dır. Ayrıca 100 km’de 15 litre yakıt tüketmektedir. Dünyanın en pahalı arabaları listesinde olan aracın fiyatı ise 3.525.504 dolardır. 

Ferrari Aperta

Coupé’nin temel özelliklerini koruyan LaFerrari Aperta Ferrari’nin en tutkulu müşterileri için tasarlanmıştır. Sınırlı sayıda üretilen özel seri modeli olan LaFerrari Aperta, klasik bir Ferrari stilindedir. Ancak form ve işlevlerle sorunsuz bir şekilde eşleşen, fütüristik ve aşırı bir otomobildir. Ferrari tarafından sağlanan orijinal CAD verilerini kullanarak el yapımı olarak üretilen LaFerrari Aperta, eksiksiz bir doğruluk sağlamak için tasarım ve mühendislik ekipleri tarafından sıkı bir denetime tabi tutulmuştur.

Son on  yılın en hızlı ve en çok rağbet gören otomobillerinden biri olan LaFerrari Aperta, coupé’nin modernliğini ve performansını bir araya getiren eşsiz bir modeldir.

LaFerrari Aperta’nın, hard-top modeli de karakteristik dinamiklerini korumak için tasarlanan minyatür aerodinamik ve yapısal modifikasyonlar ile oldukça başarılı, düşük hacimli, dönüştürülebilir bir versiyonudur.

Aperta, son on yıl içinde, çok fazla talep gördü. Özellikle de ikinci el piyasasında yüksek talep gören LaFerrari Aperta, 5.937.691 dolarda piyasaya sürüldü.

Ferrari FXX-K

Ferrari FXX-K 1.036 beygir gücü olan ve oldukça imrenilen bir yarış arabası durumundadır. Bu araba Ferrari’den müşteri odaklı yarış teknolojisinin zirvesi olarak değerlendirilmektedir.

Ferrari FXX-K, sadece elit kulüp üyelerine sunulan deneysel bir yarış aracıdır. Bugünkü teknolojik olanaklardan faydalanarak tasarlanan, en gelişmiş müşteri odaklı Ferrari modelidir.

Dünyanın en hızlı arabası listesinde olan Ferrari’nin LaFerrari modelinden ilham alınarak inşa edilen araç, nihai otomotiv heyecanını arayan Ferrari tutkunlarına inanılmaz derecede heyecan verici bir deneyim sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Şu anda mevcut olan Ferrari FXX-K modeli Ferrari mühendisleri tarafından titizlikle geliştirilmiştir ve yeni bir fren sistemine sahiptir.

Bu muhteşem aracın satış fiyatı 4.267.715 dolar olarak belirlenmiştir.

 

Similar Articles
Dünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı ArabasıSiyah Serinin Yeşil Atlısı: Porsche 911 GT3 RS  Lamborghini Huracan LP610-4Sarının Şık Tonu: Lamborghini LP720-4 50Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábricaDeğeri Hiçbir Zaman Değişmeyen Otomobil: Porsche 356A SpeedsterLamborghini LP700-4 Aventador Coupe Sound  
Show More

Related Articles