BrandnewsYol

Dünyanın En Pahalı Arabası 70 Milyon Dolara Satıldı

1963 model Ferrari 250 GTO 70 milyon dolarlık satış rakamıyla dünyanın en pahalı arabası olma ünvanını kazandı.

Özel bir açık artırmada satılan aracın yeni sahibi WeatherTech’in kurucusu ve CEO’su David MacNeil. Macneil yeni aracıyla Ralph Loren, Pink Floyd’un davulcusu Nick Mason ve İngiliz milyarder Lord Anthony Bamford’un da arasında bulunduğu Ferrari 250 GTO koleksiyoncuları arasında yerini aldı.

Yalnızca 36 adet üretilen serinin bir parçası olan MacNeil’in satın aldığı 250 GTO 20 yıl önce restore edildi.

1963 Ferrari 250 GTO koleksiyoncuları tarafından Picasso’nun eserleriyle eş değer tutuluyor. Nasıl ki Picasso’nun eserleri zamansız olarak kabul ediliyorsa, Ferrari’nin 1963 250 GTO’su da tüm zamanların en gözde otomobili olarak gösteriliyor.

Otomobilin neden dünyanın en pahalı arabası ünvanını alması da böylelikle daha anlaşılır kılınıyor. 1963 Ferrari GTO 250’nin 5-10 yıl içinde değerini 100 milyon dolara çıkartacağı da söylenenler arasında.

Otomobil Ferrari’nin klasik kırmızı rengi yerine sarı ve gümüş renkler kullanılarak dizayn edilmiş. Ayrıca Porter Press’in bastığı Ferrari 250 GTO kitabının ana karakteri olarak tarihte yerini almış.

Yıllarca rallilerde, dayanıklılık yarışlarında ve tırmanışlarda kendini kanıtlayan bu otomobil, üretiminin ardından ilk iki yıl ünlü Belçikalı Ecurie Francorchamps ve Equipe National Belge yarış takımları ile çalışmış. 1963 yılındaki Le Mans yarışını ise 4’üncü olarak tamamlamış. Bugüne kadar bir çok yarışa katılıp derece elde eden 250 GTO’nun sahipleri arasında, Alman Herr Grohe ve ünlü yarışçı Christia Glaesel de yer alıyor.

İngiliz Ferrari uzmanı DK Engineering ekibi tarafından restore edilen model 2012/2013 yılında ise Ferrari Classiche sertifası aldı. Ekibin yöneticisi James Cottingham araç hakkında, “Orijinallik ve tarihi göz önüne alındığında piyasadaki en iyi 250 GTO bu diyebilirim. Yarış tarihi harika. Tour de France’i kazanan araç bir de Le Mans’da dördüncü olmuş. Bu inanılmaz bir şey.” dedi.

250 GTO halen Ferrari’nin en iyi modeli  olarak kabul ediliyor.

 

 

 

 

 

 

Similar Articles
Prince'in Karayipler'deki Malikanesi Açık Artırmaya ÇıkartılıyorDünyanın En Hızlı SUV'ı: Yeni Lamborgini Urus 2019Volvo’nun Yeni XC40 Modeli Hakkında Bilinmesi Gerekenler2019 Model Volkswagen Jetta Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şeyİlhamını Motor Sesinden Alan Saat: Seven Friday P3B Racing Team Models
Show More

Related Articles