BrandnewsGökyüzü

Dünyanın En Pahalı ve Lüks Özel Jetleri

Yıllar geçtikçe havayolu taşımacılığı daha da ulaşılabilir hal aldı. Önceleri aile ve arkadaşlarla bir araya gelerek uçakla seyahat etmek yalnızca zenginlere ait bir özellikti. Ancak geçen zaman içinde havayollarında uçak ve firma sayısının artmasıyla birlikte artık orta gelirli ailelerin de ulaşım araçlarından biri haline döndü. Bu durum da zenginleri özel jetle seyahat etme hatta bu jetlere sahip olma tutkusuna yöneltti.

Pek çok uçak firması içinde ultra lüks özellikleri olan kişiye özel jetler üretmeye başladı. Öyle ki bu jetleri kendi evleriymiş gibi dekore eden zenginler de var. İşte dünyada lüks havayolu taşımacılığı hizmeti veren 10 özel jet markası.

1.Airbus A380:

Lüks uçuş denilince akıllara ilk gelen hava yolu filosu Airbus 380. Özellikle Prens Talal bin Alawaleed adında bir Suudi yatırımcının, 300 milyon dolar ödeyerek bu uçaktan satın almasının ardından bu özelliği kazana  Airbus 380, sadece en pahalı değil aynı zamanda en geniş jet uçak olarak kabul ediliyor. İçinde bir çok yaşam alanı bulunan bu 2 katlı uçak, bir suit ve eğlence odalarına sahip. Sera gazı emisyonlarını da minimuma düşürme özelliği bulunan uçakta 500 yolcu kapasitesi bulunuyor.

2.Boeing 747:

Bir gayrimenkul yatırımcısı olan Joseph Lau’nun 150 milyon dolar ödeyerek aldığı Boeing 747, en pahalı uçak olmasının yanı sıra, en iyi yolcu taşıma uçağı olarak da kabul ediliyor. Bu özel uçak da normalden daha geniş bir kabin alanı mevcut. Bu alanda Lau’nun kişisel suiti, özel ofisi ve hiç bir özel uçakta bulunmayan eğlence ve lüks aktivite alanı bulunuyor.

3.Gulfstream G-550:

İngiliz işadamı Phillip Green ve Hintli milyarder Lakshmi Mittal’ın sahip olduğu Gulfstream G-550’nin değeri 60 milyon dolar. Uçağın aşırı hız yeteneği bulunuyor ve bu yetenekle Güney Kore’den Florida’ta 15 saatte non-stop uçuş gerçekleştirebiliyor. Hızıyla her zaman dikkat çeken bir uçak olan Gulfstream G-550’nin bu lüks tasarım halinin içerdiği 4 yaşam alanı, 12 katlı döşeme kaplaması ve 18 kişilik kapasitesi onu lüks bir özel jet haline getiriyor. Uçağın teknik özellikleri arasında görünürlük seviyesinin düştüğü durumlarda devreye giren, kızılötesi kamera ile uçuş yönü görüntüleme özelliği bulunuyor. Son derece güvenli bir uçuş sağlayan bu özel jet lüks uçuş için en çok tercih edilen uçaklardan biri olma özelliği taşıyor.

4.Boeing Business Jet 3:

Boeing’in diğer jetlerinden farklı olan Business Jet 3 uçağının kabin alanı oldukça geniş. İçinde bir yemek odası, süit yatak odası, personel odası ve salonu bulanan Business Jet 3, 46 yolcu kapasitesine sahip. Uçak 1999 yılından beri özel yolcularına hizmet veriyor.

5.Bombardier Global 7000:

Dünyanın en popüler özel jetlerinden biri olan Bombardier Global 7000, 10 yolcu kapasitesiyle 7bin mil non-stop uçuş yapma özelliğine sahiptir. Uçaktan 2013 yılında 40 adet satılmış ve 2 milyar dolar kar elde edilmişti. Geniş pencereleri olan bu özel jette 4 yaşam alanı ve 6 kişilik bir yemek masası bulunuyor.

6.Airbus A319:

Airbus 380’den sonra Airbus filosunda en pahalı ikinci jet olan Airbus 319, 81 milyon değerindedir.

7.Gulfstream G650:

Bir başka popüler jet de Gulfstream G650’dır. Ünlüler ve zenginlerin en çok ilgi gözterdiği özel jet olan Gulfstream G650, 12 yolcu kapasitesi ile 7 bin milin üzerinde non – stop uçuş imkanı sağlamaktadır.

8.Boeing Business Jet 2 A.K.A:

Bir diğer adı ‘uçan otel’ olan Boeing Business Jet 2, 1000 m2 büyüklüğünde bir salona sahip. Uçak ayrıca rahat mobilyalar, suit yatak odası ve zengin olanaklarıyla misafirlerine konforlu bir uçuş garantisi veriyor.

9.Embraer Legacy 650:

Barezilya yapımı olan bu özel jetin sahibi ünlü aktör Jackie Chan’dir. Yaşlaşık 30 milyon dolar ödeme yapılan  jetin dışında  kırmızı ve altın renklerinde ejderha desenleri bulunuyor. Ayrıca uçağın bir yüzeyinde Jackie Chan yazılı bir logo da bulunuyor.

10.Dassault Falcon 900:

Lüks özelliklerinin yanı sıra şık ve hızlı da olan Dassault Falcon 900, saatte 600 mile varan hızda uçabilmektedir. Ayrıca az yakıt kullanma özelliği de bulunan bu jet, çok daha az karbon izi bırakmaktadır.

 

 

 

 

Similar Articles
Güzel Bir Kolyeden Daha Fazlası: Türly Utility KolyeDango'dan Doğa Tutkunları İçin EDC Taktik CüzdanOtomobilin Vazgeçilmez Adı: Jaguar F-PACE 35t PrestigeVazgeçilmez Yol Arkadaşınız: 2016 Porsche 911REn Sevilen Yıldız Çiftlerin Göz Kamaştıran Evleri ve DekorasyonlarıDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles