Crowns ChoiceGurme

Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri Listesinde Neler Yer Alıyor?

Yalnızca erkeklerin değil, herkesin kalbine giden yol güzel bir yemekten geçer. Hatta birini tanımanın en iyi yolunun onunla yemek paylaşmak olduğuna yönelik söylemler vardır. Yine yemekle ilgili yaygın bir fikir vardır ki o da, tok insanların aç olan insanlara göre daha mutlu olma eğiliminde olduğudur. Bilim insanları tarafından gelecekte yemek bulma başlı başına bir sorun olacak gibi görünüyor. Az sonra sıralayacağımız yiyecekleri satın almaksa, sadece lüks tutkunlarına özel olacak gibi… Çünkü bazı yiyecekler var ki fiyatlarıyla dudak uçuklatıyor. Her ne kadar lezzet fiyata dayalı olmasa da meraklıları için 2018’in en pahalı yiyeceklerine kısa bir göz atalım…

10.Matsutake Mantarları ($1000)

Çoğunlukla Japonya, Kore, Çin, Finlandiya, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde yetişen bu mantar türü nadir bulunan türlerden biridir. Mantarın kendine özgü baharatı onu eşsiz kılar. Hafif bir soya sosuyla harmanladıktan sonra pilavla birlikte servis edilebilir. Ayrıca Çin usulü sığır eti kızartması ve tavuk etiyle de uyum içinde bir lezzet yakalanır. Bu mantarların fiyatı 1000 dolardır.

9.Westin Hotel Bagel ($1000)

Westin Hotel Bagel, Westlin Oteli’nin Baş Şefi Frank Tujague tarafından yapılmıştır. Görünüşte bir simiti andırsa da bu herhangi bir simit değildir. Bu simitin üzerinde beyaz kremalı trüf vardır. Bunun üzerine ise goji berry jölesi ve altın yaprakları eklenir. Bu yemeği bu kadar lüks yapan şey dünya çapında pahalılığıyla bilinen trüftür. Bu lezzetin doyasıya tadına varmak için ödenmesi gereken tutarsa 1000 dolardır.

8.Zilyon Dolar Istakoz Frittata (1000 $)

Orijinal adı ‘Zillion Dollar Lobster Frittata’ olan yemek de yine bir restoranın spesiyalidir. New York City’deki Le Parker Meridian Oteli’nin, Normanlar olarak bilinen restoranında bir fritata yapar. Fritata ıstakoz pençeleri yatağında dinlenir ve cömert bir şekilde havyarla doldurulurlar. Restoranın kuruluşundan bu güne kadar bu yemeğin sunulduğu porsiyon sadece on iki kere satılmıştır. Ancak daha küçük, boyutlarda da yemekten tatmak mümkündür. ‘Zillion Dollar Lobster Frittata’ nın porsiyon fiyatı ise 1000 dolardır.

7.Craftsteak Wagyu Ribeye Biftek (2800 $)

Bu yemek için kullanılan et, özel olarak yetiştirilen danalardan elde edilmektedir. Bu hayvanlar yüksek kaliteli çimlerle beslenir ve hatta hayvanlara bira verilir. Hayvanlara özel olarak masajlar yapılır. Böylece hayvanlar özel bir şekilde yağlanır. Bu hayvanlardan elde edilen etler de yüksek oranda yağa sahiptir. Bu yağlar omega üç ve omega altı gibi insa sağlığı için faydalı yağlardır. New York’ta bu biftek 2800 dolara satılmaktadır.

6.Bombay Brassiere’deki Samundari Khazana Körisi (3200 $)

“Slumdog Milyoner” filminin gala kutlaması için düzenlenen partide sunulan yemek sadece en pahalı yiyeceklerin birleşiminden oluşuyordu. Tabakta beyaz truffle abalonu, içi boş bıldırcın yumurtası, domates, İskoç soya fasulyesi, Altın Devon yengeçleri, Beluga havyarı altın yaprakla kaplanmış bir şekilde sunulmaktaydı. Film dünya genelinde öyle bir patlama yaşadı ki, bu ticari geri dönüşten dolayı 3200 dolara mal olan bu çıtır yemeği yemeyi göze alabildiler.

5.Domenico Crolla’dan “Pizza Royale 007” (4200 $)

Çoğunlukla pizzalarına bir sanat eseri muamelesi yapıp her birine farklı portreler yaratan yetenekli şef Domenico Crolla’nın tasarımı olan “Pizza Royale 007” adından da anlaşılacağı gibi ünlü film serisi James Bond’dan esinlenerek hazırlanmıştır. Bu pizzada pahalı Fransız brendisi ve konyağıyla marine edilmiş ıstakozlar kullanılmaktadır. Pizzanın üzerine ayrıca şampanya ve yenilebilir altın pullarıyla marine edilen havyarlar konulmaktadır. “Pizza Royale 007” yi tatmak isteyenlerin ceplerinden 4200 dolar çıkması gerekiyor.

4.Densuke Siyah Kavunu (6100 $)

Sadece Japonya’da Hokkaido adı verilen bir adada yetişen nadir bir kavun türü olan Densuke Siyah Kavunu, sıradan bir karpuzdan daha tatlıdır. Bu meyve yetiştiği bölgede bol hasat vermediği için oldukça pahalıdır. Kavunun satış fiyatı 6100 dolardır.

3.Yubari Kral Kavunu (12000 $)

Çok pahalı olan nadir kavun türlerinden biri de Yubari Kral Kavunu’dur. Japonya’da özel seralarda yetiştirilen bu kavun, Japonya’nın zengin ve elit  kesimi tarafından bazen hediye olarak da verilmektedir. Meyvenin içi turuncudur. Fiyatı 12 bin dolar olan kavunun bir kez 22.872 dolara satıldığı söylenmektedir.

2.Almas Havyarı (25000 $)

Havyar zaten başlı başına pahalı bir yiyecektir. Bu nedenle nadir bir türe ait olan havyarın ne kadar pahalı olacağını tahmin etmek çok da zor olmayacaktır. Almas Havyarı İran’da üretilmektedir. 50-100 yaş arası abino mersin balığının yumurtalarından üretilmektedir. Bu pahalı havyarın satıldığı tek yer Londra’daki Caviar House & Pruner olarak bilinmektedir.

Havyarın satıldığı kapsa altından yapılır. Havyarın fiyatı 25.000-35.000 dolar arasında değişmektedir.

1.İtalyan Beyaz Alba Trüfü (7680 $)

Yetiştirmesi çok zor olduğu için fiyatı da çok pahalı olan İtalyan Beyaz Alba Trüfü, çoğunlukla İtalya’da yetiştirilir.Genellikle bu trüfle tatlılar hazırlanabilir. Ayrıca herhangi bir yemeği enfes bir yemeğe dönüştürebilme özelliğine sahiptir. İtalyan Beyaz Alba Trüfünün fiyatı 7680 dolardır. Ancak mantarın en büyük olanı 160.406 dolara satılmıştır.

Bu listede verilen 10 pahalı yiyecek 2018 yılında dünyanın en pahalı yiyecekleri olmuştur.

Fiyatları kadar lezzetleriyle de öne çıkan bu yemeklerin tadına bakmak çok büyük bir şans olacaktır.

Similar Articles
Meghan Markle ve Prens Harry'nin Düğün Pastası Nasıl Olacak?Bahar Trendi Çantalar: Hasır, Kutu , Mikro ya da Bel ÇantasıDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart Weitzman
Show More

Related Articles