Yol

Dünyanın En Yavaş Ferrari’si

Fahrradi Farfalla FFX dünyanın en yavaş Ferrari’si. Almanca bisiklet anlamına gelen adı ‘fahrradi’ neden bu kadar yavaş olduğunu net bir şekilde anlatıyor. Yani gördüğünüz Ferrari, bir otomobil değil…

Farfalla ise İtalyanca kelebek anlamında, bu da bisikletin mekanizmasına yapılan bir gönderme. Sürüş sırasında istenildiği zaman aks arkasına bağlı dişliyi devreye sokup, kapıların bir kelebek gibi kanat çıprmasını sağlanabiliyor. Bu mekanizma Fahrradi’nin yerden yükselmesini sağlamasa da içeriyi çok iyi havalandırıyor.

Aracın yaratıcısı Han-Lan, tasarımı hayata geçirirken bir modelden örnek almak yerine kendi kafalarındaki Ferrari’yi oluşturma yoluna gitmiş. Tasarım, ünlü bir markanıyı taklit etme fikrinden ortaya çıkmış, ama Fahrradi Farfalla FFX kesinlikle var olan bir Ferrari otomobilin kopyası değil. Hatta, Ferrari’nin yeni modelleri için ilham kaynağı bile olabilir.

Hareket kabiliyetini tamamen kas gücünden alan Fahrradi, yayalar için bile yavaş kalan bir araç. Bu yavaşlık, aracın trafiğe çıkmasını neredeyse imkansız hale getiriyor.

The ‘Fahrradi Farfalla FFX’ is the world’s slowest ferrari, and its name says it all. In German ‘fahrrad’ means ‘bicycle’, and that is exactly how it is powered.

Tthe car’s second name ‘farfalla’ translates to ‘butterfly’ in italian and references its built-in butterfly mechanism; an angle gear attached to the rear of the axle moves the wing doors while driving, resulting in them beating in a similar manner to that of the flying insect. This component makes it possible for the ‘Fahrradi Farfalla FFX’ to lift slightly off the ground at all times, which results in better ventilation throughout the interior.

 The design is developed from the idea of mimicking a sports car and is not a copy of an existing car model. Rather, it is the anticipation of a future top model of an actual automobile brand. The overall shell of the vehicle has been sculpted to form based on research of various real and fictive design ideas about what it could look like, incorporated with ideas from its creators Han-Lan

With its movement capabilities completely based on a ‘muscle-powered’ pedal driving technique, the ‘fahrradi’ is even a rival for pedestrians on public streets. 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın