Crowns ChoiceGurme

Dünyanın Yeni Yeme Alışkanlığı: Solo Yemek

‘Hadi seni bir yemeğe çıkarıyım’, ‘Bu konuyu akşam yemekte konuşalım’ ya da ‘Benimle bir akşam yemeğe çıkar mısınız?’ gibi cümleler yavaş yavaş tarih oluyor. Çünkü artık insanlar tek başınalaşmaya başlıyor. Düşünsenize yemeğin üzerine içilen bir fincan kahveye artık eşlik edecek kimse aranmıyor.

Bu yeni trendin adı ise ‘solo yemek’. Tüm dünyada solo yemek yenilebilecek restoranların sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Etraftan hala garip gözlerle izlenseler de solo yemeği tercih edenler hallerinden gayet memnun. Sloganları ‘Kendine güvenen, kimseye ihtiyaç duymaz.’

Geçen yıl Avrupa’da solo yemeği tercih edenlerin oranı yüzde 30’u geçti. Tek başına yemek yiyenlerden elde edilen gelirse, 11 milyon Euro olarak hesapladı.

Peki ‘solocular’ tek başına yemek yerken kendilerine nasıl oyalıyorlar? Cevap oldukça basit, cep telefonları ve tabletler. Hatta şöyle de diyebiliriz, belki de onları solo yemeğe iten de cep telefonu ve tabletlerle yaşadıkları sanal sosyal hayat. Kendilerini sanal alemde sosyal hisseden solo yemekçiler, bu nedenle yemeklerini tek başına yemekten çekinmiyor.

Peki Türkiye’de durum nasıl?

Masa başı yemek kültürünü seven bir ülke olarak Türkiye’de durum, Avrupa’ya göre daha gerilerde. Solo yemeği genellikle plazalarda çalışan beyaz yakalılar tercih ediyor. İstanbul’un çeşitli AVM’lerinde tek başına çorbasını içen ya da yemeğini yiyen kişileri görmek mümkün, ama bu çok fazla yaygın değil.

Tek başına yemek yiyenler ise garsonların birkaç kez ‘arkadaşınız gelecek mi?’ diye sorduğunu söylüyor. Yani işletmeler de henüz buna hazır değil gibi görünüyor.

Ancak önceleri tek başına yemek yemenin garip karşılandığı Güney Kore’de ise bu trend patlamış durumda. Restoranlar uzun masalara paravanlar koyarak tek başına yemek yiyecekler için özel alanlar tasarlar hale gelmiş. Ayrıca Pizza Hut gibi dünyaca ünlü markalar, solo yemekçiler için mini porsiyonlarda pizza da üretmeye başlamış.

Similar Articles
Crown Towers'dan İlginç Birinci Yaş KutlamasıDünyanın En İyi 7 Kayak RotasıDenizin Üzerinde Yaşam Hiç De Uzak DeğilÇin'in Camdan Gökdelenlerinin Açılışı YapıldıCruise Gemisinde Yat Kulübü Olur Mu?Dünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın