Tutku

EB 110, Ettore Bugatti

Modena’dan  Balzano’ya giden otoyol kenarındaki Campagalliano sanayi  bölgesinde, büyük bir efsanenin baş harflerinin işlendiği dev bir fabrika dikkatinizi çeker… Bu baş harfler  “EB”… Başka bir deyişle Ettore Bugatti…

Ölümünden 44 yıl sonra, Ettore Bugatti’nin adına yakışır bir otomobil üretmek için, Jean Marc Borel Avrupa’nın çesitli yerlerini inceler… Fransa, Almanya ve Italya çapında yapmış olduğu incelemeler sonucunda, havadaki nem miktari, oksijen yoğunlugu ve iklimsel şartlar göz önüne alındığında Modena’nın Campogalliano bölgesinde insan gücünün veriminin en yüksek seviyede olduğunu görür ve fabrikayı buraya kurar. Dünyada halen eşi benzeri bulunmayan bu tesis, bisiklet tekerleğinden ilham alınarak tasarlanmış olup, bölgede bulunan Ferrari, Maserati ve Lamborghini fabrikalarına da örnek olmustur.

J.M. Borel, efsanenin devamı için dünyanın en gelişmiş teknolojilerini kullanarak eşsiz bir model üretmeyi hedefler. Bu nedenle, dünyanın sayılı mühendislerini bir araya toplayarak  fabrika bünyesinde bir mühendislik firması olark ‘Bugatti  Engineering’ departmanını kurar. 1990’lı yıllarda, J.M. Borel ve Romano Artioli tarafından oluşturulan departman,  Stratos, F-40 gibi birçok spor otomobilin şasi ve motor mühendisliğini yapan ve Ferrari’de  yıllarca  Enzo Ferrari ile birlikte çalışan  Dr. Eng. Nicola Matterazzi, uzun yıllar Ferrari’de üretim ve homolagasyon direktörlüğü yapmış Dr. Eng. Federico Trombi ve Maserati fabrikasının başında olan Dr. Eng. Gianni Scrafiglio yönetiminde çalışan 150 kişilik ekiple, aynı felsefe, hatta aynı kültürü yaşatabilecek ve otomobil tarihinde rakipsiz bir yere sahip olacak modeli yaratmak için kolları sıvarlar. Tasarım ve modelleme aşamalarında , tasarımcı Marcello Gandini, EB 110’u yaratır.

Çok titiz ve detaylı çalışılarak hiçbir hataya yer verilmemesi bu ekibin temel prensibini oluşturur. Bu prensip doğrultusunda, tesisin model ve prototip departmanına bazıları insan müdahalesi olmadan 128 değişik noktadan sıfır hatayla işlem yapabilen makineler alınır. Böyle üstün teknolojiyle donatılmış tesis bugün bile yok!

 

Bu modelin gerçek bir sanat eseri olabilmesi için, ilk olarak klasik ve modern kombinasyonlu, çok dengeli, çok güçlü ve bu gücü hatasız olarak yere aktarabilme özelliğine sahip bir dizayn, ekip tarafından planlanmıştır. EB-110, Matterazzi, Trombi, Gianni ve Gandini liderliğinde, Bugatti Engineering tarafından yaratılır. Tüm ön ve arka takımlar civatalara kadar, somunlar da dahil titanyumdan üretilir. Üzerinde montajı yapılan ve yine B ugatti Engineering tarafından tasarlanıp fabrikada üretilen V12 motor, silindir başına 5 sübap olmak üzere toplam 60 sübap olarak ve 4 IHI turbo sistemle beslenerek, 7.515 devirde 572 ps. güç üretir. Bu güç, zaman içinde 9.00 devirlerle 700’e kadar çıkarılır. Motor ömrünü maskimum düzeyde tutabilmek için sibop ile buji etrafında yuva kanalı oluşturarak bu kanallardan suyun geçmesini sağlarlar.  6 ileri nokta fonksiyonlu, sıralı olarak motor altına monte edilen ve CIMA fabrıkasında tasarlanan düz dişli şanzıman ve %75 kilitli diferansiyeli de motorla bütünleşerek bu eşsiz otomobil tamamlanır. Yine dünyada ilk defa, Fransa’da bulunan ve uçak endüstrisine karbon kevlar gövde üreten Euro Special tesislerinde şasisi tasarlanır ve hayata geçirirlir. 130 kg toplam ağırlığı olan şasi, halen dünyadaki tek karbon kevlar şasi olma özelliğini koruyor. Carbon Industries tarafından yapılan karbon kevlar fren sistemi ile kabinden kumandalı aktif süspansiyon sistemi de EB-110’u tamamlar. Fransız mavisi dış boya, özel alaşımlı 18 inç titanyum jantlar, Michelin lastikler… Ağırlık 1.400 kg… Motor ömrü ise 500.000 kilometre! Bugune kadar üretilen hiçbir Bugatti EB-110 motor, şanzıman ve diferansiyel arızasından dolayı servise gelmemiştir…

 

Bugatti son zamanlarda, EB-110 model revizyonu ve efsane modelin tekrar üretilmesi için tasarım çalışmalarını yapmak üzere Mehmet Taşanyürek ile görüşüyor. EB-110’un üretimini üstlenecek olan Bugatti Engineerıng, 5.000 m2 kapalı alana sahip fabrikalarında, EB-110 üretimi, Padane tasarım, prototip  üretimi, Bugatti, Ferrari ve Lamborghini yetkili servis hizmetini vermekte, ayrıca spor otomobil tasarım ve modelleme çalışmaları yapıyor. Firma ayrıca, kazaya karışan veya hasar gören Ferrari ve Lamborghini otomobiller için bilirkişi hizmeti veriyor.

 

Resimlerde gördüğünüz mavi otomobil, EB-110’un ilk lansmanında, Paris’te Alen Delon tarafından dünyaya tanıtılan 05 numaralı prototip. Koyu lacivert olan ise 002 numaralı prototip, bu da tüm yol testlerinde ve Le Mans yarışlarında kullanılan EB-110. Diğer mavi Bugatti’ler de 01-02-03 ve 04 şasi numaralı ilk üretimler. Siyah EB-110 ise  dünyadaki tek sıfır kilometes EB-110. Tamamen heyacan ve tutku aracı olan Eb-110’u yakından incelemek, dokunmak, yapıldığı fabrikanın kokusunu içinize çekmek çok farklı bir dugyu. Her şeyiyle “0” olan bir EB-110’un direksiyonuna geçmek is gerçekten heyecan verici!

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın