BrandnewsGökyüzü

Elvis’in Kadife Koltuklu Jeti Yok Pahasına Satıldı

Rock’n’Roll’un ‘kralı’ Elvis Presley’in dört motorlu özel jeti satıldı. 2 ila 3,5 milyon dolar arası bir rakamla satılması planlanan jet beklenenden daha ucuza sahibini buldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen açık artırmada 126 bin dolarla açılış yapıldı. Ardından bu rakam 430 bin’den öteye gidemedi. Elvis’in bu özel jeti de 430 bin dolara yeni sahibiyle buluştu. Uçağı kimin aldığı ise açıklanmadı.

1962 yılında imal edilen Lockheed Jetstar’ın, Elvis’in sahibi olması dışında, en dikkat çeken özelliği , kırmızı kadife koltukları ve özel halıları.

Lockheed şirketi,  o dönem askeri tasarımlarının dışında iş adamlarına hitap edecek bir de özle jet tasarlama kararı almıştı. Bunun üzerine dört motorlu ‘Jetstar’ orta çıktı.

Garet TFE731 motorlarının kullanıldığı ve saatte 925 kilometre hıza çıkabilen uçak, 4 bin 585 kilometrelik menzil alabiliyordu. Geniş bir kabini olan uçakta koltuk sayısı 10’a kadar yükseltilebiliyordu. Kısa sürede büyük ilgi gören uçak, Elvis’in de ilgisini çekti ve bir tane kendisi için sipariş etti. Uçak aynı yıl içinde Elvis’e teslim edildi.

Dışı kırmızı renkte olan uçağın içinde de kırmızı kadife koltuklar yer almaktaydı. Ayrıca uçağın zemin kısmı özel bir halıyla kaplıydı. Uçakta çeşitli objelerse ahşap ve altın kaplamaydı. Uçağın tüm dekorasyonu tamamen Elvis’in istekleri doğrultusunda yeniden düzenlenmişti.

Rock’n’Roll yıldızı uçağı ölümüne kadar kullandı. Onunla konserlere gitti, binlerce hayranıyla buluştu. Ölümün ardından da babası Vernob Presley uçağı kullandı. Ancak bir süre sonra uçak Roswell’e götürülüp motorları söküldü.

Elvis’in kullandığı diğer Jetstar ve Convair 880 uçakları Tennessee’de bir müze haline getirilen evinde sergileniyor.

Similar Articles
Lüks Jetlerde Seyahat Bedeli 22 Bin Dolardan Başlıyor'Uçan Taksi' 2020'de Hizmete BaşlıyorBruce Willis New York'taki Evi İçin 18 Milyon Dolar İstiyorMichelangelo'nun Villası Yeniden SatıştaManhattan'ın One57 Penthouse'u Rekor Fiyatla Michael Dell'in OlduDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles