BambiniÇocuk

En İlginç 16 Çocuk Parkı

Çocukların gün içinde aktivite yaparak enerjilerini atması sağlıkları açısından çok önemli. Özellikle de açık havada yapılan aktiviteler…Bunlar içinse en ideal alanlar tabii ki çocuk parkları. Parkların çocukları hareketli kılmakla birlikte, motor becerilerinin daha da gelişmesini sağlamak, aşırı kilonun önüne hareket ederek geçmek ve yaşıtlarıyla sosyalleşmesini sağlamak gibi bir çok önemi de bulunuyor.

Ayrıca bilim adamları tarafından yapılan araştırmaların sonucunda oyunun beyinin sağlıklı bir gelişme seytretmesi için çok önemli olduğunu buldular.

Bu yazıda çocukların keyifle vakit geçirebileceği dünyanın en havalı 15 parkını sizler için derledik.

1.Neptune Park: 2012’de Utah Saratoga’da açılan bu parkta 9 metrelik bir tırmanma piramidi bulunuyor. Metal malzeme kullanılarak yapılan piramit ve içindeki halat örgü çocukların düşmesine engel oluyor. Bu piramidin şimdiye kadar yapılan en geniş oyun piramidi olduğu belirtiliyor.

2.Swarovski Kristal Dünya: Siz Swarovski taşlarının yer aldığı büyüleyici müzeyi gezerken çocuğunuz da dört katlı oyun kulesinde muhteşem zamanlar geçirecek. Oyun kulesinin içinde bir trombolin, ip salıncaklar, 14 metrelik bir tırmanma ağıyla kaydıraklar yer alıyor.

3.Macquarie Gölü Oyun Parkı: Avustralya’daki bu park engel tanımıyor. Tekerlekli sandalyesi olan ya da görme engeli olan çocuklar için de bu parkta oyun alanları bulunuyor. Tekerlekli sandalyeye uyumlu salıncakları ve oyun botu, 12 metre yüksekliğinde bir tırmanma kulesi, 9 metrelik spiral kaydırağı, müzikal enstrümanlarıyla Macquarie Gölü Oyun Parkı çocuklar için adeta bir harikalar dünyası.

4.Hayal Gücü Oyun Parkı: Ünlü mimar David Rockwell tarafından tasarlanan bu park New York’taki çocukların kendi eğlencelerini yaratmaları için kurulmuş. Minimalist tarzdaki bu parkta çocuklar kum, su ya da bloklardan daha fazlasıyla bir şeyler yaratabiliyor.

5.Nagazaki Okulu Oyun Parkı: Japonya’daki bu okulsa diğerlerine göre çok eğlenceli. Okulun çatısında bir oyun alanı bulunuyr. Bu oun alanında çocukların aşağıya inmesine yarayan bir tırmanma ağı ve bir itfaiyeci direği bulunuyor.

6.Harry Thomas Sr. Oyun Parkı: Washington’daki bu parkta çocuğunuz hem matematik işlemleri yapacak hem de oyun onayacak. Çünkü bu park matematik temalı. İlhamını Fibonacci diziminden alan parkta çocuklar her sayıyı kendinden önce gelenle toplayarak oyunlar oynuyor. Parktaki oyuncakları da bu şekilde kullanıyor.

7.Keşif Parkı: Shelby Çiftlikleri Park Koruma ve James Corner Arazi Operasyonları’nın tasarımcıları çocuklar için ağaçlar arasında bir park inşa etti. Çocuklar bu parkta kayma, tırmanma, koşma, itişip kakışma, sallanma, inşa etme, bulma ve keşfetme gibi isteklerini gideriyorlar. Memfis’teki çocuklar bu parka bayılıyorlar. Çünkü park yapılmadan önce tasarımcılar çocuklara nasıl bir park istediklerini sordu ve onların isteklerine göre bu park inşa edildi.

8.The Land: Çocuklar için inanılmaz bir macera parkı olan The Land tamamen eski eşyalar ve hırdavatlarla dolu. Dolayısıyla genelde anne babaların evde kullanmaya pek izin vermediği çekiç, tornavida gibi malzemelerle çocuklar bir şeyler üretiyor, ağaçlara tırmanıyor, sığınaklar yapıyor, ateş yakıyor. Çocuklar burada risk alarak öğrenme ve arkadaşlarıyla iş birliği yapma şansı yakalıyor.

9.New York Hall of Sience Bilim Parkı: 20 bin metrekarelik bu parkta çocuklar tüm aktiviteleri fizik kurallarını öğrenebilecekleri şekilde yapıyorlar. Amerika’da türünün en geniş parkı ilan edilen New York Hall of Sience Bilim Parkı, çocukların kendi kendilerine keşif yapmalarına, dengede durmalarına ve basit makineler üretmelerine imkan sağlıyor. Dev bir örümcek ağına tırmanan çocuklar, kocaman bir tahterevalli de eğlenebiliyor.

10.Wallholla: Hollanda Purmerend’de bulunan ve bir gökdelenle eş değer olan bu park, bir çok aktivitenin aynı anda yapılmasına imkan sağlıyor. 30’a yakın çocuk aynı anda tırmanabiliyor ya da tel örgüler arasında ilerliyor.

11.Takino Suzuran Ulusal Oyun Parkı: Aslında bir sanat eseri olan bu oyun alanı 2000 yılında açıldı.

12.Çocukların Tren İstasyonu: Odense kasabasında 1960’larda bulunan bir tren istasyonundan ilham alınarak yapılan bu oyun alanı Danimarka Demiryolu Müzesi’nde bulunuyor. Oyun alanının teması bir lokomotif olarak düşünülmüş. Alanın içinde bilet satış ofisinden, kontrol kulesine, yolcuları taşıyan bir vagondan, bir kompartımana kadar tüm ince detaylar mevcut.

13.Karınca Tepesi Oyun Alanı: Danimarka’da bulunan bir diğer ilginç park da karınca şeklinde bir kaydırak, tırmanılacak bir karınca tepesi ve 20 metre yüksekliğinde bir gözlem kulesinin bulunduğu Karınca Tepesi Oyun Alanı.

14.Zip Dünyası: Kuzey Galler’de bulunan ve ilginç bir yapıya sahip olan bu oyun alanında çocuklar Viktorya döneminden kalan bir barut madeni, yürüyüş yolları ve kaydırakların bağlandığı dev trombolinlerde iyi vakit geçirebiliyorlar. Çocukların kendilerini bir mağaradaymış gibi hissedeceği oyun alanı yer altında bulunuyor. 3-6 yaş arası çocuklar için de bir denetim alanı olma özelliği taşıyor.

15.St. Louis Şehir Müzesi: Temel olarak bir oyun alanı olan bu müzede 10 katlı spiral bir kaydırak bulunuyor. Dışarda ise 10 metrelik büyük dönem dolap, içinde gezilebilecek çeşitli uçaklar ve çocuklar için ilginç gelecek farklı oyuncaklar bulunuyor.

16.Shaw Park: Bu park İngiltere’de Kingston upon Hull’da bulunmaktadır. Çocukları hem de yetişkinleri spor yapmaya teşvik eden bu parkta, egzersiz için kullanılabilecek sabit bisikletler, step kutuları ve kros eğitmenleri yer almaktadır. Açık havada çocuğunuzla birlikte yapacağınız bu aktiviteden büyük bir keyif alacaksınız.

 

Similar Articles
Başkanlar ve evcil hayvanlarıDünyanın En Pahalı KöpekleriKöpekler Neden HorlarBloodhound Köpekleri Hakkında BilgilerBichon Frise Köpek Türleri Hakkında BilgilerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles