BambiniSinema

En İyi Animasyon Filmler: Kayıp Balık Nemo

Kayıp Balık Nemo, 30 Mayıs 2003 tarihinde gösterime girmiş olan, ABD yapımı bir animasyon filmidir. İlk üç gününde 70 milyon dolar hasılat yaparak, o güne dek, bir canlandırma filmi olarak en iyi açılış rekorunu kırmıştır. Andrew Stanton ve Lee Unkrich filmin yönetmenliğini paylaşan isimleridir. Kayıp Balık Nemo filminin müzikleri ise Thomas Newman’a aittir. Ellen DeGeneres, Albert Brooks, Alexander Gould, Andrew Stanton ve Willem Dafoe filmin başrol oyuncularıdır.
Kayıp Balık Nemo filmi teknik özellikleri, dokunaklı hikayesi ve denizin altında ki sırları gözler önüne sermesiyle oldukça dikkat çeken bir animasyon yapımıdır. Bu filmde kahramanlık hikayeleri yerine, başrolde ki karakterlerin zayıflıkları ve kusurlarını ele alan bir konu işlenmiştir. Oğlunu korumayı takıntı haline getirmiş baba Marlin, babasının sözünü dinlememekte ısrarlı oğul Nemo ve filmin en eğlenceli unsurlarından biri olan Dory filmin en dikkat çeken karakterleridir. Bunun yanında tüm yan karakterlerin ustalıkla işlenmiş olması filmin başarısını desteklemektedir. Avusturya aksanlı vejetaryen köpekbalıkları, 150 yaşına rağmen kendini genç hisseden Amerikan tavırlı su kaplumbağaları, beceriksiz yengeçler bunların sadece birkaçıdır.

Film yaratılırken National Geographic arşivleri dikkatle incelenmiş, balık davranışları en ince detayına kadar ele alınmıştır. Dory karakterine zenginlik katan “balık hafızası” kavramı bu filmin genel anlayışına bir örnektir. Günlük hayatta da sık sık kullandığımız bu benzetme, Dory karakterini filmin en eğlenceli karakteri haline dönüştürmüş ve seyirciye verdiği mesajı espriyle birleştirip, izlenmesi keyifli hale kusursuzca getirmiştir.
Filmin genel anlatısı ise, ebeveynlerin çocuklarına güven duymaları gerektiği, kendi yeteneklerini keşfetmeleri için onlara fırsat sunulmasının şart olduğudur. Dostluk ve dayanışmanın önemi ise filmin hikayesinde işlenen diğer kavramlardan biridir.
Kayıp balık nemo filminin süresi ise 1 saat 41 dakikadır.

Similar Articles
En İyi Animasyon Filmler: Kayıp Balık DoriEn İyi Animasyon Filmler: Karlar ÜlkesiEn İyi Animasyon Filmler: Ateş Böceklerinin MezarıCymric Kedileri Hakkında BilgilerCornish Rex Kedileri Hakkında BilgiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles