BambiniSinema

En İyi Animasyon Filmler: Shrek Filmi

Shrek, Oscar ödülü kazanmış 3D animasyon film serisidir. William Steig’in 1990 yılında yazdığı bir masaldan uyarlandığı bilinir. 22 Haziran 2001 tarihinde vizyona girmiştir. Vicky Jenson ve Andrew Adamson filmin yönetmenliğini paylaşmışlardır. Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz, Cody Cameron ve Chritopher Knights filmin seslendirmesinde yer alan başlıca oyunculardır. Film müziğinin besteleri ise Harry Gregson ve John Powell’a aittir.
Shrek, oldukça korkutucu bir görünüme sahip, devasa, yeşil bir troldür. Kendi bataklığında çamur banyosu yapmaktan büyük zevk alarak, mutlu bir yaşam sürmektedir. Bir sabah uyandığında karşısında bataklığında toplanan masal kahramanlarını bulur. Masal kahramanları Shrek ‘den , Lord Forqudad ‘ın kendilerini yok etmeye niyetli olduğunu, bu konuda Lord’a karşı bir tek Shrek ‘in durabileceğini söylerler ve onları kurtarmasını isterler. Shrek, onları Lord Farqudad ile konuşacağını söylerek ikna eder ve zaman kaybetmeden yola koyulur. Bu sırada yola çıkmadan hemen önce karşılaştığı, şaşkın eşek de yol boyunca ona eşlik edecektir ve birçok komik anın yaşanmasına sebep olacaktır.
Bu arada ejderha tarafından güzel prenses Fiona kaçırılır. Bunun üzerine Duloc ülkesinin başına geçmek isteyen ve bunun için Fiona ile evlenme hayalleri kuran Lord Farqudad, prensesi kurtarmak için Shrek’ten yardım ister

. Bunun karşılığında masal kahramanlarını yok etmekten vazgeçecektir. Shrek teklifi kabul eder ve eşek ile birlikte tekrar ejderhanın olduğu yere doğru yola çıkarlar. Hemen ardından Fiona’yı bulmayı ve ejderhadan kurtarmayı başarırlar.
Dönüş yolunda Shrek ile Fiona arasında itiraf edemedikleri bir yakınlaşma olur. Ama prensesin sırrı ortaya çıkana kadar, yani saraya ulaşacakları günün sabahına kadar bu gerçeği gizlemek zorunda kalacaklardır.
Filmin toplam süresi, 1 saat 29 dakikadır.

Similar Articles
En İyi Animasyon Filmler: Neşeli AyaklarEn İyi Animasyon Filmler: Kayıp Balık NemoEn İyi Animasyon Filmler: Kayıp Balık DoriEn İyi Animasyon Filmler: Karlar ÜlkesiEn İyi Animasyon Filmler: Ateş Böceklerinin MezarıKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles