BambiniSinema

En İyi Animasyon Filmler: Yukarı Bak

Yukarı bak, orjinal adı “Up” olan, 2009 çıkışlı ve ABD yapımı, 3 boyutlu, komedi macera türünde bir animasyon sinema filmidir. Film Pixar Animation Studios tarafından yapılmış, Walt Disney Picturs tarafından dağıtılmıştır.
İlk gösterime giriş tarihi 16 ekim 2009 olan filmin yönetmenliğini, Pete Docter ve Bob Peterson yapmıştır. Müzikler ise Michael Giacchino’a aittir. Pete Docter, Ed Asner, Bob Peterson, Christopher Plummer, Jordan Nagai, sesleriyle filmin karakterlerine hayat veren isimlerdir.
Filmin hikayesi ise, seksen yaşında huysuz bir adam olan Carl Fredericksen’in, çocukluk aşkı olan eşini kaybetmesinin ardından, uzun zamandır eşiyle birlikte yapmayı planladığı yolculuğu gerçekleştirmek istemesi ile başlar. Gitmek için hayalini kurduğu yer, Güney Amerika’nın en ıssız bölgesinde yer alan, Cennet Şelaleleri’dir. Bu yolculuk için kullandığı araç, uçan balonları çatısına bağladığı evidir. Carl’ ın hesaba katmadığı şey, yolculuğa çıkmadan hemen önce kapısını çalan, izci çocuk Russel’ın bu yolculuğa eşlik edecek olmasıdır.

Filmin senaryosu, aynı zamanda filmin yönetmenliğini yapan Bob Peterson’a aittir. Senaryoda işlenen çocuk karakteri Russel, animasyon filmlerinde yer alan genel çocuk karakterlerinden farklıdır. Russel, film boyunca zaman zaman saçma şeyler söyleyen, alabildiğine saf ve yaşına uygun hatalar yapan bir çocuk olarak çıkar karşımıza. Yukarı Bak filminin diğer bir farkı ise, animasyon filmlerinde gördüğümüz insan gibi konuşan, insan hissiyatına göre hareket eden hayvan karakterlerinin aksine, film boyunca izlediğimiz köpeklerin tasmaları aracılığıyla konuşuyor olmaları ve bir köpeğin beyninde oluşabilecek düşünceleri en basit ve gerçekçi bir şekilde ifade ediyor oluşlarıdır. Bu sayede filmin en komik sahneleri ortaya çıkmıştır.
Filmde yer alan, renkli görsel sahneler ise oldukça dikkat çekicidir.

Similar Articles
En İyi Animasyon Filmler: Shrek FilmiEn İyi Animasyon Filmler: Neşeli AyaklarEn İyi Animasyon Filmler: Kayıp Balık NemoEn İyi Animasyon Filmler: Kayıp Balık DoriEn İyi Animasyon Filmler: Karlar ÜlkesiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles