BambiniSinema

En İyi Animasyon Filmler: Yürüyen Şato

Yürüyen Şato, Hayao Miyazaki tarafından yönetilen, Studıo Ghibli yapımı bir Japon animasyon filmidir. Diana Wynne Jones’un aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. 20 Kasım 2004’te vizyona girmiştir. Yürüyen Şato filminin müzikleri ise Joe Hisaişi ‘ye aittir. Seslendirme yapan oyuncuların arasında, Christian Bale, Jean Simmons, Bill Crystal, Takuya Kimura ve Lauren Bacall vardır.
Sıradan bir hayatı olan genç kız Sophie, kötü kalpli bir cadı tarafından büyüyle doksan yaşında bir kadına dönüşür. Sophie artık yaşlanmış ve tanınmaz haldedir. Bu sebeple derin bir mutsuzluğa kapılmış ve çareyi yaşadığı yeri terk etmekle bulmuştur. Sophie evden ayrıldıktan sonra, yürüyen bir şatoda yaşayan Howl isimli bir büyücünün yanına yerleşir. Howl’un şatosunu ayakta tutan ateş cini Calcifer ve çocuk yaştaki asistanı ile birlikte içine girdikleri serüven filmin iskeletini oluşturmaktadır. Bu şatoda karşılaştığı ve kendisiyle aynı kaderi paylaşan bir cin ile kara büyüyü yok etmenin yollarını aramaya başlarlar. Şatonun dışındaki savaş ise ülkenin birliğini tehdit etmeye başlamıştır. Sophie ve cin artık hem kendileri hem de ülkelerinin kurtuluşu için tüm güçleriyle savaşacaklardır.

Animasyon dehası sayılan Hayao Miyazaki imzali bu film, animasyon türünün baş yapıtlarından biri sayılır. Miyazaki animasyon filmlerinin genelinde görülen erkek egemen anlayışın aksine fark yaratmayı amaçlamıştır. Yürüyen şato filminde Howl gibi erkek bir karakter kalpsiz, bencil ve kibirli olarak tanımlanırken, Sophie tam aksine, sevgi dolu, anlayışlı, cesur ve iyi kalpli olarak betimlenmiştir. Miyazaki’ye göre “Pandora’nın Kutusu” bir erkek tarafından açılmıştır ancak kadın sorunları düzenleyici bir varlık olarak bahşedilmiştir. Yürüyen Şato’da bölünmüş bir erkek karakter ile olgun bir kadın karakterin kişilik çatışması gözler önüne serilmektedir.
Filmin toplam süresi 1 saat 59 dakikadır.

Similar Articles
En İyi Animasyon Filmler: Yukarı BakEn İyi Animasyon Filmler: Shrek FilmiEn İyi Animasyon Filmler: Neşeli AyaklarEn İyi Animasyon Filmler: Kayıp Balık NemoEn İyi Animasyon Filmler: Kayıp Balık DoriKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles