Yaşam

En Pahalı Tuna Balığı

Mavi yüzgeçli tuna balığı yok olmakta olan bir canlı türü. Her ne kadar Pasifik’te yaşayan tür Batı Atlantik’tekiler kadar büyük tehlike altında olmasa da yine de bu canlılar için gelecek son derece sıkıntılı gözüküyor. Tag-A-Giant firmasından araştırmacıların bu balıkların üzerilerine taktıkları altı yüz cihazın yarısı New York merkezli operasyona geri getirildi, bunu yapanlar da herbir cihaz için 500 $ ödülü almak isteyen balıkçılardı. Bölgedeki hava koşullarını ve buradaki avlanma tekniklerini de göz önüne alınca birkaç yıl sonrasını göremeyecek bir canlı türüyle karşı karşıya olduğumuzu düşünmek son derece doğal.

2010’da daha evvelki 440 pound’luk en ağır tuna balığının rekorunu 513 pound’luk mavi yüzgeçli tuna balığı geçmeyi başarmıştı. Tokyo’daki Tsukji pazarında satılan bu balık dünyadaki en pahalı tuna olarak görülüyordu. Onu satın alanlarsa Japonya’da iki ve Hong Kong’da bir restora sahip olan bir şirketti.

269 kg’lık bu tuna balığı ise şu an itibariyle dünyadaki en pahalı tuna olma ünvanını ele geçirmiş gibi görünüyor. Kiyoshi Kimura tarafından satın alınan lezzetli balığın her pound’u 1.238 $’dan satılacak. Bu da toplamda 736.000 $’a tekabül eden bir fiyatı ortaya çıkarıyor!

Similar Articles
Taj Tashi Thimphu Hotel – BhutanHint Okyanusu'nda Bir Cennet – Mnemba AdasıKarayipler'e Yolculuk: Necker AdasıTrattoria da Rosario: İstanbul'da İtalyan Yemeğinin Doğru AdresiParis'te Elit Yemeğin Adresi: "Carré des Feuillants"Su Altında Tatil İçin 10 ÖneriSquare Enix Kafe Çin’de AçılıyorRitz Carlton Kruvaziyer Sektörüne GiriyorPortekiz’de Lüks Otel Sayısı ArtıyorPaladöken’de Gece Kayakları Başladı
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın