Crowns ChoiceTeknoloji

Eski iPhone Kullanıcıları Apple’a Dava Açıyor

Apple’ın eski Iphone’ları bilerek yavaşlattığını kabul etmesinin ardından tepkiler çığ gibi büyüdü. Chicago’daki iki Apple kullanıcısı ‘ekonomik kayba uğradıkları gerekçesiyle’ firmaya dava açtı.

Apple geçtiğimiz günlerde güncellemeleri yaptıktan sonra telefonlarının yavaşladığı şikayetinde bulunan kullanıcıları doğruladı. Bu durumu kabul ettiklerini ve bunun telefonun daha uzun sürek kullanılabilmesini sağlamak amacıyla yapıldığı ifade ettiler.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Lityum iyon piller, soğuk ortamlarda, eskidiklerinde ya da şarjları düşük olduğunda, akım taleplerini karşılamada zorlanırlar. Bu da elektronik bileşenlerin korunması için cihazın ani şekilde kapanmasına neden olabilir. Geçen yıl iPhone 6s, iPhone 6 ve iPhone SE’de sıkça görülen beklenmedik kapanma sorununu çözmek için yeni bir yazılım geliştirdik. Bu özelliği iOS 11.2 ile iPhone 7 için de kullanıma soktuk ve gelecekte diğer ürünlerimiz de kullanıma sunmayı planlıyoruz” denildi.

Ancak kendilerine bu durum hakkında bilgi verilmediğini söyleyen Iphone kullanıcıları Apple’ın bu hareketine tepki gösterdi.

Los Angeles’tan Stefan Boganovich ve Dakota Speas, California’da dava açtı. Davada Iphone sahiplerinin şirket tarafından yapılan müdahaleye hiçbir zaman rıza göstermediklerini ve bu nedenle de telefonlarını diledikleri gibi kullanamadıklarını söylediler. Ayrıca ikili cihazlarının değer kaybettiğini öne sürerek yeni pil masraflarının Apple tarafından karşılanmasını mahkemeden istediler.

Chicago’daki davanın Avukatı James Vlahakis ise “Apple’ın, kullanıcıları cihazın performansını tamamen değiştirecek bu güncellemeler konusunda kasten bilgilendirmediği değerlendirilmiştir. Bu, kanıtlandığı takdirde, gerekli bilgilerin yasa dışı olarak kasten verilmemesi anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Iphone’un bu hareketinin Illinois, Indiana ve Kuzey Carolina’nın tüketici hakları ve dolandırıcılıkla ilgili yasalarının doğrudan ihlali anlamına geldiği belirtiliyor.

Similar Articles
Bir Selfie ile Facebook'a Girilecek2018'de Hayatımızı Etkileyecek 5 Teknoloji TrendiSu Altında Tatil İçin 10 ÖneriSquare Enix Kafe Çin’de AçılıyorSchindler’in Mektupları Açık ArttırmadaDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın