BrandnewsGayrimenkul

Fabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica

Mimar Ricardo Bofill eski bir çimento fabrikasını satın aldı ve orayı kendisi için bir yaşam alanı haline getirdi.

1973’de harap bir biçimde kapatılan çimento fabrikası inşa edilirken onun yıllar sonra muhteşem tasarımlı bir eve dönüştürüleceği kimsenin aklına gelmezdi.

Fabrikanın kapatılmasından 45 yıl sonra ortaya çıkan bu eşsiz ev  Barselona’nın hemen dışında bulunuyor. Yıllarca süren yapım işlemlerinden sonra mülkün dış cephesi ve bahçesi de süslenmeye başlandı. Burası muhteşem bir yaşam ve çalışma alanına dönüştürüldü.

 

Bir zamanlar gökyüzünü dumanla kaplatan bacalardan artık yemyeşil bitkiler ve ağaçlar çıkıyor. Bu yeşil görünüm yapının iç ve dış kısmına ayrı bir güzellik katıyor.

Mimar Ricardo Bofill ve ekibinin tüm çalışmalarını tamamlamasının sonucunda fabrika eşsiz bir ev görünümünü aldı. Bofill, resmi web sitesinde çalışması için“Çimento Fabrikası mükemmel bir çalışma ortamı” diyor.

Yapının her odası kendine özel ve bir başka benzeri yok. Arıca her odanın kendine özgü bir amacı var.

“Beni dış dünyadan ve gündelik hayatından koruyan kapalı bir evrende yaşama iznim var” diyen Mimar Bofill, “Yaşam, iş ve eğlence arasında çok az farkla ve sürekli bir sırayla sürüyor”diye belirtiyor.

 

Bu fabrika evin genelinde çeşitli kapalı ve açık dinlenme noktaları bulunuyor. Bofill’in ekibi aynı zamanda bu evi stüdyo olarak da kullanıyor. Bu nedenle Bofill de evi hem çalışma hem de yaşama alanı olarak kullanıyor.

Evin dış kısmı çim, okaliptüs, palmiye ve zeytin ağaçlarıyla kaplı olarak tasarlanmış. Ağaçlar ve bitkiler bu yapının daha da gizemli olmasına neden oluyor.

Binanın zemin katında mutfak ve yeme odası bulunuyor. Bu kat genellikle bu büyük yapının buluşma noktası olma özelliğini de taşıyor.

Ev her ne kadar bitmiş gibi görünse de aslında içinde çalışmalar devam ediyor. Bu nedenle ünlü mimar bu evi kendi yaşam tarzına ve vizyonuna benzetiyor.

 

Similar Articles
Dünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiDeğeri Hiçbir Zaman Değişmeyen Otomobil: Porsche 356A SpeedsterLamborghini LP700-4 Aventador Coupe Sound  Şehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster Versace
Show More

Related Articles