BambiniEğitim

Friedrich Schiller Jena Üniversitesi

Geleneksel eğitim anlayışıyla bilinen bu kurum, yaklaşık 21.000 öğrenci ağırlamaktadır. Bunların 1.300 kadarı ise dünyanın diğer bölgelerinden eğitim almaya gelen uluslararası öğrencilerdir. Friedrich Schiller Jena Üniversitesi enstitü ve kurumlarıyla şehrin dört bir yanına yayıldığı için, her noktada eğitim ve öğretim hayatının izleri görülmektedir. Ulaşım oldukça kolaydır ve nerdeyse yürüyerek her yere gidilebilir. Şehir büyük bir kampüsü andırır ve her an bir öğretim üyesi ya da öğrenci ile karşılaşmak oldukça mümkündür.

Kurum 1558 yılında kurulmuştur. Eğitim gören öğrenci sayısı, şehir nüfusunun dörtte birini karşılar. Üniversitede yaklaşık olarak 340 profesör, 6.400 akademik personel görev almaktadır. Kuruma ait olan üniversite hastanesi, Almanya’nın en modern sağlık merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Üniversite eğitim verdiği her öğrencisi ile yakınen ilgilenmektedir ve Jena’yı bir öğretim cenneti haline dönüştürme niyetindedir. Gelenekçi bir eğitim anlayışına sahip oldukları bilinse de her konudaki  yenilikçi tavırları da inkar edilemez.

Genç bilim insanlarının araştırmalarını büyük ölçüde destekleyen kurum aynı zamanda öğrencilerinin kariyer planlamalarını da oldukça önemsemektedir.

Jena Üniversitesi lisans bölümlerinin bazıları Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Arkeoloji, Sanat tarihi, Almaca dilbilimi, Ekonomi, Felsefe, Fizik ve Politika şeklinde sıralanabilir. Üniversiteye lisans bölümü için başvuru tarihleri kış dönemi için 15 Temmuz, yaz dönemi için 15 Ocak’tır. Yüksek lisans başvurularının tarihleri de internet sitesinde yer almaktadır. En çok ilgi gören tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri için ön başvuru kabul edilmemektedir.

Öğrencilerine uygun fiyatlardan konaklama sağlayan üniversitede yurt fiyatları 180-250 euro arasında değişmektedir.

Friedrich Schiller Jena Üniversitesi’nin yer aldığı Jena şehri, Almanya’nın ortasında bulunan coğrafi konumu ile dikkat çeker. Saale nehri üzerinde yer alan, etrafı dağlar ve uçurumlarla çevrili bu şehir aynı zamanda  Akdeniz’ i andıran bir manzaraya sahiptir. Jena aynı zamanda 400 yıldan bu yana bir öğrenci şehridir.

Similar Articles
Duisburg Essen ÜniversitesiDresden Teknik ÜniversitesiClausthal Teknik ÜniversitesiBerlin Teknik ÜniversitesiBerlin Humboldt ÜniversitesiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles