BrandnewsOkyanus

Gelecekteki En İdeal Adres: ARKUP Yaşanılabilir Yat

Şehir hayatının kalabalığı ve karmaşası gün geçtikçe bizi yeni alternatifler aramaya itiyor. Tasarımcılar da yeni fikirlerini artık bu alternatif yaşam alanları üzerine yoğunlaştırıyor. Onlardan biri de Arkup tarafından üretilen ‘Yaşanılabilir Yat’ projesi.

Projenin en önemli tarafı su üzerinde devam edecek olan yerleşik hayatın güvenilir olması. Arkup Yaşanabilir Yat, geçen yaz Florida’yı vuran İrma kasırgası büyüklüğünde 4’üncü kategorideki bir kasırgaya bile dayanabilir yapıda tasarlanmış. Bu yatlar tropik rüzgarlardan ve dev dalgalardan etkilenmez.

Mimar Koen Olthuis tarafından tasarlanan bu ‘Yüzen Yat’ projesi 156 mil/saatlik bir rüzgara bile dayanabiliyor. Ayrıca su seviyeleri bir fırtına esnasında yükseldiğinde de ‘Yaşanılabilir Yat’ bu durumdan etkilenmiyor.  Hidrolik jack-up delilen bir sistemle ev, herhangi bir su baskını karşısında 40 fit yukarı kalkabiliyor.

Ayrıca bu proje yenilebilir enerjileri, teknolojik yenilikleri ve keskin tasarımı bir araya getirerek deniz ve metropol yaşantısı arasında yeni bir ev sunuyor. Bu ‘Yaşanılabilir Yat’lar, denizde seyir yaparken sizi ev kadar konforlu ve güvende hissettirecek. Böylece bir metropolde yaşarken, kendinize sakin ve huzurlu bir alan da yaratmış olacaksınız.

Bu yatların çatı kısmında güneş panelleri bulunmaktadır. Bu panellerle elektrik ve ısınma ihtiyacı karşılanmaktadır. Ayrıca içme ve temizlik suyu için de yağmur suyu toplayan ve arındıran bir sistem planlanmaktadır. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında ilk prototip için Miami Nehri üzerinde sunum yapılacaktır.

‘Yaşanabilir Yat’ların önümüzdeki yaz satışa sunulması planlanıyor. Bu lüks yat evlerin fiyatının yaklaşık olarak 2 milyon dolar olacağı belirtiliyor. Ancak bu rakamın daha da artabileceği söyleniyor.

Mimar Koen Olthuis, önümüzdeki 5-10 yıl içinde yüzen mahalleler olacağını ve bu evlerin genellikle Miami, Tokyo ve New York’ta ağırlıkla görülebileceğini söylüyor.

Similar Articles
I Plane'le Pekin-New York Arası 2 Saate İnecekJohn Travolta’nın Jet TutkusuDaha Hızlı ve En Yüksek Seviyede Uçuş: TriFan 600Elvis’in Kadife Koltuklu Jeti Yok Pahasına SatıldıLüks Jetlerde Seyahat Bedeli 22 Bin Dolardan BaşlıyorDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles