GuideMüze

General Joseph W. Stilwell Müzesi

Chongqing’in Yuzhong Bölgesi’nde yer alan General Joseph W. Stilwell Müzesi, Çin halkına büyük katkıda bulunan bir Amerikan generali olan Joseph W. Stilwell’in anısına kurulmuştur.

1942’de İkinci Dünya Savaşı sırasında General Joseph W. Stilwell, Chongqing’e gelerek burada görev yapan General Stilwell, Çinli insanlarla derin bir dostluk kurdu. Bölgeye o dönem bir çok katkı sağladı.  1944’te Hindistan ile Çin arasındaki bir yol, doğrudan O’nun gözetiminde inşa edildi. Bu yolla Çin’e mühimmat ve silahların erişmesini sağladı ve ablukalara son verdi. Bu yola daha sonra Joseph W. Stilwell Yolu adı verildi. Bugüne kadar, bir yabancıdan alınarak isim verilen tek yol ve tek müze General Joseph W. Stilwell Müzesi ve yoludur.

Müzenin ana binası aslında General Joseph W. Stilwell’in eski evidir. Bir ofis, bir yardımcı oda, iki toplantı odası, yatak odası ve bir bodrum dahil olmak üzere üç katlı bir evdir.

Müzede General Joseph W. Stilwell’in kullandığı basit mobilyalar orada yaşadığı zamanki gibi gösterilmektedir. Ev eşyaları, el yazmaları ve genel olarak kullanılan üniforma gibi yüzlerce eşya da müze de sergilenmektedir.

Müzenin avlusunda, hem İngilizce hem Çince olarak bir epigraf pasajının kazıldığı merkezde bir anıt durmaktadır. Epigraf, 17 Mayıs 1944’te Franklin Delano Roosevelt tarafından yazılmıştır. Anıtın bir tarafına ise General Joseph W. Stilwell’in bir büstü bulunmaktadır.

General Joseph W. Stilwell Müzesi’ndeki en değerli koleksiyon, İkinci Dünya Savaşı’nda görev yapan dört Amerikan askeri aracıdır.

Müzeye metro ve otobüsle ulaşım sağlanmaktadır. Müzenin giriş ücreti 15 yuandır. Ocak ve Şubat aylarında kapalı olan müze 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

 

Similar Articles
Scottsdale Airpark'taki  PNPK Restaurant'tan Lezzet UçuşlarıDünyanın En İyi Evcil Hayvan Dostu OtelleriKarayiplerin En Lüks Oteli LaderaFarklı Kültürlerin Birleşme Noktası: Makao MüzesiDünya'da Tek: Sichuan Mutfağı Müzesi  Mançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles