GuideMüze

Gulangyu Adası’nda Piyano Müzesi

Xiamen şehrinin 1 kilometre güneybatısında yer alan Gulangyu Adası bir piyano adası olarak biliniyor. Temiz havası ve sakinliğiyle dikkat çeken bu adada yaklaşık 20 bin kişi yaşıyor ve her 40 kişiden 1’inin evinde piyano bulunuyor. Yani bu adanın sokaklarında yürürken piyano sesi duymamanız imkansız gibi.

Yılın dört mevsimi de yeşil ve rengarenk çiçeklerin olduğu bu adada, insanların piyanoyla tanışması 19’uncu yüzyıla dayanıyor. Hristiyan misyonerler tarafından getirilen piyano kısa süre içerisinde bölge halkını da ilgisini çekiyor. Böylece batı müziği de hızlıca adada yaygınlaşıyor.

Uzun yıllar boyunca adada bir müzik geleneği olduğu için sokaklarda her hangi bir gürültü kirliliğiyle karşılaşılmıyor. Öyle ki adanın alışveriş  merkezinde bile sakinlik hüküm sürüyor. Gulangyu adasının dört tarafında da duyulan tek ses, rüzgar, dalga ve piyano sesi.

Adayı önemli kılan bir başka unsur da burada bulunan ‘Piyano Müzesi’. Şimdiye kadar Çin’de kurulan tek piyano müzesi olma özelliği taşıyan bu müze, denize bakan bir dağın eteğinde yer alıyor. İngiltere, Fransa, Almanya, Avusturya, Avustralya ve ABD’de üretilen 70’den fazla piyano bu müzede meraklılarına sunuluyor.

Müzede çeşitli piyanoların ilginç örneklerine de yer veriliyor. Örneğin 1836 Amerika Birleşik Devletleri yapımı otomatik bir piyano müzede ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Üstelik piyanoyu çalmak için yalnızca pedalına basmak yeterli oluyor.  O dönemlerde soylu ailelerde herkesin piyano çalmayı bilmesi gerekiyordu. Buna yeteneği olmayan ya da piyano çalmayı bilmeyen hanımefendiler için üretilen otomatik piyanolar o dönemde iyi bir imaj bırakmak için tercih ediliyordu. Hanımlar piyanonun başına geçiyor ve yalnızca pedalına basarak sanki piyanoyu kendileri çalıyormuş gibi davranarak etrafındakileri etkiliyorlardı.

Piyano müzesinde yer alan bir başka piyano ise 19’uncu yüzyılın ortalarında Berlin’de üretilen piyanodur. Bu piyanonun özelliği fil dişinden üretilmiş olmasıdır. Dünyanın en büyük dörtgen piyanosu ve sokak gösterilerinde kullanılan elle çevrilerek çalınan piyano da müzedeki diğer piyanolardır.

 

Similar Articles
Çin Çay MüzesiÇin Ulusal Sinema MüzesiÇin'deki Üniversitelerdeki MüzelerXi'an Taş Yazıtlar MüzesiPekin'in Açık Hava RestoranlarıMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles