BrandnewsOkyanus

Güneş Enerjisiyle Çalışan Çevre Dostu Yat: Aquila

Suyun içinde kendinizi bir bilim kurgu filmindeymişsiniz gibi hissetmeye hazır mısınız? O zaman Aquila tam size göre bir tekne olacaktır.

Görüntüsüyle fark yaratan bu teknede CIGS güneş pilleri bulunmaktadır. Bu piller sayesinde güneş yelkenleriyle güneş enerjisi üretilir ve tekne içinde bu enerji kullanılabilir bir hal alır.

Araçların yakıtı olarak kullanılan petro kimyasalların doğaya, özellikle havaya yarattığı tehlike tüm canlıların sağlığını etkilemektedir. Bu nedenle güneş enerjisini enerji kaynağı olarak gören bu çevre dostu tekne geleceği güvenle kucaklayan bir yapıdadır.

50 metre uzunluğunda ve 11.2 metre kirişe sahip olan Aquila ismindeki bu tekne tasarımcı Dani Santa Vives tarafından, mevcut deniz ulaşımında fütüristik teknolojinin uygulanmasıyla ilgili eğilimleri takip eden yeni nesil yelkenli yat oluşturmak fikrinden doğmuştur.

Tamamıyla güneş enerjisiyle çalışabilme becerisi olduğu belirtilen yat, tasarımıyla geleneksel yat tasarımının sınırlarını da aşmıştır. Adeta su içinde son model bir heykel gibi görünen Aquila tekneye ‘uçan köprü’ benzetmesini yapılmaktadır.

Konuklarına nihai okyanus deneyimini yaşatacak şekilde tasarlanan Aquila’nın içinde geniş bir güneşlenme alanı, bir otuma alanı, eğlence alanı ve diğer bazı imkanlar bulunmaktadır.

Kontrolcü yolcularında seveceği bu yatta çevreyi tamamıyla kontrol edebilecekleri bir akıllı cam montajı bulunmaktadır. Aynı zamanda hassas ışık miktarını, parlamayı ve ısı geçişi kontrol edip, enerji verimliliğini de geliştiren bu akıllı yatların her iki tarafında da büyük garajlar bulunmaktadır. Bu garajlarda 8 metrelik mini botlar, jet skiler ya da herhangi başka bir su taşıtları bağlanabilmektedir.

Bu benzersiz yatla suya indiğinizde hem son teknolojinin konforunu yaşayacak, hem de çevre dostu olduğunuz için kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Tags
Show More

Related Articles