MagazineTutku

Hız Savaşları…

Süper otomobillerin arasındaki sürat rekabeti hiçbir zaman bu kadar heyecan verici olmamıştı…

Otomobiller, özellikle de milyon dolarlık fiyatlarıyla dudak uçuklatan süper otomobiller söz konusu olduğunda, hız ve güç akla ilk gelen özellikler oluyor. Bazılarımız dünyanın en hızlı otomobillerinden birine sahip olmanın hayallerini kurarken, tüm zamanların en prestijli otomobil markaları, bu otomobilleri üretmek için sürekli olarak çalışıyorlar. Son yıllarda Ferrrari, Bugatti, Koenigsegg ve Hennessey gibi markaların arasında yaşanan kıran kırana rekabet, süper otomobillerin daha önce hiç olmadıkları kadar güçlü ve hızlı olmalarını sağladı.

Otomobillerin fiyatları ve trafikteki yasal hız sınırları düşünüldüğünde, markaların girdiği amansız mücadelenin sadece rakamlarda kalacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Büyük ihtimalle bu eşsiz otomobiller potansiyellerini hiçbir zaman yola yansıtamayacaklar ve birçokları özel koleksiyonların prestijli üyeleri olarak garajlara kapalı kalacaklar. Markalar dur durak bilmeden çok daha güçlü ve hızlı otomobiller yaratmaya çalışırken, bize de bu güç gösterisini keyifle izlemek kalıyor.

Bugatti Veyron Super Sport

Hız denince akla ilk gelen isim tabii ki 431,072 km/s hıza ulaşarak resmi olarak dünyanın en hızlı seri üretim otomobili olan Bugatti Veyron Super Sport. 1200 bg gücündeki bir motora sahip olan ve aynı zamanda dünyanın en pahalı seri üretim otomobili (2.5 milyon Euro) olan Veyron, adını 1939 yılında 24 saatlik LeMans yarışını kazanan Bugatti yarış pilotu Pierre Veyron’dan alıyor. Veyron, sıfırdan 100 km/s hıza yalnızca 2.5 saniyede ulaşıyor. Veyron’un cabrio versiyonu Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse’nin de 408,84 km/s hıza ulaşarak tüm zamanların en hızlı cabrio otomobili unvanını eline geçirdiğini de hatırlatmak da fayda var.

Veyron’un hızı ve gücü Bugatti’ye yeterli gelmemiş gibi görünüyor ki Fransız otomobil üreticisi önümüzdeki eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ‘Super Veyron’ adını verdiği yeni versiyonu tanıtacağını açıkladı. Sıfırdan 100 km/s hıza 1.8 saniyede ulaşabilmesi ve 460 km/s maksimum hızıyla yeni bir rekor kırması beklenen yeni Veyron’un gelişiminde rakiplerinin de sürekli olarak onu zorlamasının etkisi şüphesiz ki çok büyük.

 

Hennessey Venom GT

Bugatti’nin Veyron’u daha hızlı ve daha güçlü bir hale getirmek istemesinin sebebi, büyük ihtimalle, Amerikan   yol canavarı Hennessey Venom GT. Veyron, dünyanın en hızlı seri üretim otomobili unvanın 2010 yılında beri elinde bulunduruyor. Hennessey, geçtiğimiz şubat ayında sıfırdan 300 km/s hıza yalnızca 13.63 saniyede ulaşarak resmi olarak dünyanın en çabuk hızlanan otomobili olan Venom GT’nin 2 Nisan’da Amerika’nın Houston şehrinde gerçekleştirilen hız denemesinde 427.6 km/s hıza ulaşmasının ardından unvanın kendi ellerine geçtiğini iddia etti. Aslında rakamlar açık, Venom GT Veyron’u geçemedi ancak Veyron’un satışa sunulan versiyonu elektronik olarak sınırlandırılmış 415 km/s maksimum hıza sahip. Amerika merkezli şirkete göre bu durumda seri üretilen ve satışa sunulan bir Veyron’un hız rekorunu elinde bulundurması imkansız. Rekorların takibini yapan Guiness de rekorun her iki otomobilin elinde de olmadığını ve bu konunun araştırıldığını açıkladı.

 

Koenigsegg Agera R

Koneigsegg Agera R’nin üreticileri yeni otomobillerine çok güveniyorlar. Marka yaptığı açıklamalarda Agera R’nin ağırlık, güç ve hız gibi özelliklerinin sınıfındaki diğer süper otomobiller Ferrari LaFerrari ve McLaren P1’den çok daha etkileyici olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

1,140 beygir gücündeki yeni Agera R’nin maksimum hızı tam 440 km/s. Otomobile merkezi olarak yerleştirilen 5.0 litre V8 motor, Agera R’nin sıfırdan 320 km/s hıza sadece 17.68 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Yalnızca 1,434 kg ağırlığındaki süper otomobil, kesinlikle her yönüyle etkileyici. Otomobilin Cenevre’de yapılan tanıtımında Koenigsegg, Agera R’nin Pagani Huayra’dan bile daha hızlı olduğu açıklandı. Sürekli geliştirilen Agera R’nin beş yıl içerisinde Veyron’un en önemli rakiplerinden  biri olması bekleniyor.

 

Ferrari LaFerrari

963 beygir gücündeki yeni Ferrari, 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’na damgasını vurdu. LaFerrari adı verilen V12 motorlu yol canavarının bir de elektrik motoru bulunuyor. Bu da LaFerrari’yi rakiplerinin arasında farklı bir noktaya koyuyor. Her ne kadar Veyron ya da Venom GT kadar hızlı olmasa da, hibrit bir motora sahip olan LaFerrari, İtalyan devinin ürettiği en güçlü otomobil.

Daha önce F150 adıyla bir konsept olarak tanıtılan LaFerrari’nin V12 motoru 800 beygir gücünde. Otomobilin elektrik motoru ise, V12 motorun inanılmaz gücüne ek olarak, 163 beygir gücü üretiyor. Maksimum hızı tam 350 km/s olan LaFerrari, sıfırdan 100 km/s hıza 3 saniyenin altında, sıfırdan 300 km/s hıza ise yalnızca 15 saniyede ulaşabiliyor. Otomobilin CO2 salınımı ise kilometrede sadece 330 g.

İtalyan otomobil üreticisinin LaFerrari hakkındaki planları son derece ilgi çekici. Şirketin sahibi Luca di Montezemolo, yine hibrit bir motora sahip olacak olan, 1200 beygir gücündeki bir LaFerrari üretmek için kolları sıvadıklarını açıkladı. Şirketin amacı LaFerrari’yi dünyanın en hızlı seri üretim otomobili konumuna getirmek.

 

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”MONTEGRAPPA: Yazıyı mücevherlerle yazmak için...SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerSÖRF: Avustralya’nın en havalı sörf sahalarıBOBBER: Chopper’ın atasıALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın