BrandnewsGayrimenkul

Hong Kong’daki Alternatif Tüp Evler

Hon Kong’taki pahalı konut fiyatları ve yüksek kiralar nedeniyle insanlar bakımsız binalarda ya da ortak alanlarda yaşamak durumunda kalıyorlar. Bu da insanların yaşam standartlarını düşürüyor. Bu durumla mücadele etmek için kolları sıvayan Hong Konglu bir mimarın tasarımıysa ilgi çekeceğe benziyor.

Ev fiyatları konusunda 7 yıldır dünyanın en pahalı şehri olma özelliği taşıyan Hong Kong’da yaşayan mimar James Law’ın  tasarladığı OPod adındaki evlerle barınma sorununa çözüm getirilmesi amaçlanıyor.

OPod adı verilen bu evler modern bir biçimde döşenmiş su borularının birleşmesiyle oluşuyor.

Kulağa oldukça ilginç gelen bu tüp evler alanı yaklaşık olarak 9.2 metrekare yani standart bir araba garajından daha küçük. 2.5 metre çapındaki bir su borusuna tasarlanan evlerin içinde yatağa dönüşen bir kanepe, kitaplık, mini buzdolabı, mikro dalga fırın ve küvetli banyo bulunuyor.

Şuan prototip aşamasında bulunan bu evlerin yapımı için belediyeden izin bekleniyor.

Hong Kong’ta 55 metrekare bir evin ortalama fiyatı 1.8 milyon dolar. Tüp evlerin fiyatınınsa 15 bin dolar olması planlanıyor.

Hong Kong’taki iskan sorununa çözüm olabileceği belirtilen evler en çok bekarlar ve öğrenciler için ideal. Çünkü bu tüp evler size barınmanız için ihtiyaç duyacağınız her şeyi sağlıyor.

Evlerin şehirlerdeki tersane gibi kullanılmayan alanlarda kümeler şeklinde inşa edilebileceği belirtiliyor. James Law’ın planlarına göre tüp evler iki bina arasında boş kalan bölgelere ya da köprü altlarındaki boş kalan alanlara da yapılabilir. Bu evlerin apartman halinde ki görüntüleri de oldukça dikkat çekici.

Bu minik evlerin yaklaşık ağırlıkları 22 ton civarında. Bu nedenle bir apartman oluşturulabilmesi için boruların birbirine bağlanması için civatalanmalarına da gerek  kalmıyor. Böylece inşaat masrafı denilen bir durum da söz konusu olmuyor.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın