Crowns ChoiceGurme

Hui Yemek Sokağı

Xinjiang’da yemek kültürünün sergilendiği ilk sokak olan Hui Yemek Sokağı, 2008 yılından beri hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok uğradığı adresler arasında yer alıyor.

Çin’deki Lokantacılar Birliği tarafından Çin’in en ünlü Hui yemeklerinin yapıldığı sokak unvanını alan bu sokağa 45 milyon Yuan yatırım yapılmış durumda.

Hui yemek sokağında 6 adet Hui tarzında geleneksel bina bulunuyor. Ayrıca Hui şarkıları ve Hua’er operası için birer sahnenin yer aldığı sokakta, 30 metre yüksekliğinde bir de kule var. Hui yemek sokağı hem geleneksel Çin yemek kültürünün en seçkin örnekleri tadıldığı bir alan hem de eğlence merkezi olma özelliği taşıyor.

Sokakta yer alan 40 farklı dükkanın burada olmak için ciddi elemelerden geçtiği belirtiliyor.

Hui yemek sokağında bulunan neredeyse her dükkan, ülke genelinde düzenlenen mutfak yarışmalarında ödüle sahip. Zaten dükkanlara girildiğinde duvarlarda bu ödüller başarının kanıtı olarak gözler önüne seriliyor.

Üç nesildir Ma ailesi tarafından işletilen Ma Ailesi Kasap Dükkanı müşterilerine sunduğu taze, yumuşak ve lezzetli kuzu etiyle dikkat çekiyor. Ma Ailesi Kasap Dükkanı’nın sahibi Ma Yanging, “Malzeme çok önemli. Xinjiang’da yetişen ve ağırlığı 12-13 kilogram olan kuzuların eti en güzel ettir. Daha ağır olanlar lezzetli değil. Bunun dışında, pişirme süresi ve derecesi de önemli. İlk önce et, soğuk suya koyulur ve yavaş yavaş ısıtılır. Sonra ateş kısılır. Toplam iki buçuk saat pişmesi gerekiyor.” diyor. Dükkanda günde ortalama 7-8 adet kuzu satılıyor. 1 Mayıs ve 1 Ekim tarihleri arasında bu rakamın daha da arttığı belirtiliyor.

2008 yılında acılı tavuk yemeğiyle “Çin’in en ünlü yemeği” unvanını alan ‘Eski Dost’ isimli restoranın  sahibi  Zhang Kaili, günde yaklaşık olarak 150 tavuk satıyor. Hui yemek sokağında dükkan açıkları için çok şanslı olduklarını dile getiren Zhang Kaili, Xinjiang’ın yemeklerini tanıtan bir şarkıda adı geçen Sanci yemeğinin kendilerine ait olduğunu belirtiyor.

 

Similar Articles
Çin'in Yöresel TadlarıÇin'de Bir Yemek Cenneti: Sinchuan MutfağıRock Gruplarından Yangın Mağdurlarına Yardım KonseriPaul Mccartney'den Karışık KasetNotre Dame De Paris İstanbul'a GeliyorDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles