GuideYeme İçme

İlk Kez Bir Türk Restoranı Michelin Guide’a Girdi

Bir restoran için Michelin yıldızına sahip olmak, o restoranın kalite sınırlarını zorlayan bir restoran olduğu anlamına gelir. Bu nedenle de dünyanın dört bir yanındaki restoran zincirleri, Michelin yıldızı alabilmek için hizmetlerini büyük bir titizlikte gerçekleştirir.

 

Bu yıl ilk kez bir Türk restoranı da Michelin’in değerlendirme rehberine girdi.  Gastronomi dünyasının en prestijli değerlendirme rehberi olan Micheline Guide’a giren Honça, Anadolu mutfağını Almanya’da temsil ediyor.

Henüz bir yıldız alamayan Honça, önümüzdeki yıl takip edilecek ve eğer şuan ki kaliteli çizgisini korumayı başarırsa bir Michelin yıldız almaya hak kazanacak.

2012’de Berlin’de açılan Honça’nın mutfağı ise bir Türk Şef’in kontrolü altında. Anadolu lezzetlerinin görsel bir şölenle sunulduğu Honça’nın Şefi Nizar Alazi. Restoran bu zamana kadar pek çok otorite tarafından Berlin’in en iyisi olarak da kabul ediliyordu. Mekan daha önce pek çok ödül de almıştı.

 

Michelin Rehberi’nde puanlama sistemi yıldız verilerek yapılıyor. Gizli müşteri şeklinde restorana giden Michelin müfettişleri, yemek kalitesinden, sunuma ve müşteriye yaklaşıma kadar her şeye bakıyor. Ardından da restoranın yıldız alıp almayacağına karar veriyor.

Eğer restoran yıldız alıyorsa bu sonsuza kadar restoranda kalmıyor. Her yıl düzenli olarak restoran kontrol ediliyor ve kalitesini koruyup korumadığına bakılıyor. 

 

Takipte olan restoranın, malzeme kalitesine, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalığına, yaratıcılığına, ödeme karşılığının alınıp alınmadığına ve kalite standartlarındaki istikrarına bakılıyor. Ayrıca restoranın ambiyansının mönüyle bütünlüğü, hizmet kalitesi, temizlik, restoranın butik ve yenilikçi olması, şefin restoran sahibi olmasının yanı sıra, yine şefin Michelin yıldızlı restoranlarda çalışma geçmişinin olması da bu yıldızı takmak isteyen restoranların dikkat etmesi gereken konuların başında geliyor.

Similar Articles
Versay SarayıTüyler Ürperten Terracota OrdusuKurtarıcı İsa HeykeliElhamra SarayıDünyanın En Güzel TapınaklarıMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın