GuideMüze

İpeğin Tarihi: Çin Ulusal İpek Müzesi

Hangzhou’da yer alan Çin Ulusal İpek Müzesi, 1992 yılında halka açılmıştır. Halk 2004 yılından itibaren de müzeyi ücretsiz ziyaret etmektedir.

Müzede İpek Yolu Galerisi, Moda Galerisi, Dokuma Galerisi, Koruma Galerisi, Koleksiyon Salonu, Brocade Salonu yer alır.

İpek Yolu Galerisi’nde İpek Yolu’nun tarihi ve kültürü gösterilmektedir. Çin’de ipek bir gelenek haline gelmiştir. Ülke genelinde ipekçilikle uğraşan, iplikçilik yapan ve ipek kıyafetler üreten girişimciler vardır.

Çin Ulusal İpek Müzesi’nin ‘Moda Galerisi’ kısmında, Antik Çin’deki halk kıyafetlerinin yanı sıra, imparatorluk kıyafetleri de sergilenmektedir. Dokuma ve Muhafaza Galerileri’nde de insanların aldıkları ipekleri nasıl boyadığı, ipek dokumacılığı ve bilimsel teorisini anlatılmaktadır. Koruma Galerisi’nde ise ipek kalıntılarını restore etmek için inanılmaz sunulan beceriler anlatılmaktadır.

Brocade Hall denilen kısım, müzenin içinde yiyecek, içecek, film ve bazı kitaplar sunan bir eğlence merkezidir. Ayrıca müzede ücretsiz rehber, ücretsiz sesli rehber, ipek hakkında ücretsiz broşürler ve hatta engelli için ücretsiz tekerlekli sandalyeler sunulmaktadır.

Çin Ulusal İpek Müzesi’ne 12, 31, 42, 87 veya 133 numaralı otobüse binip İpek Müzesi İstasyonu’nda inilerek ulaşılabilir.

Çin Ulusal İpek Müzesi’ne girişler ücretsizdir. Müze salı gününden pazar gününe kadar 09:00-17:00 arasında, pazartesi günü ise 12:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. 17:00’de kapanış olduğundan ziyaretçilerin 16:45 sonrasında içeri girmelerine izin verilmez.

Similar Articles
General Joseph W. Stilwell MüzesiScottsdale Airpark'taki  PNPK Restaurant'tan Lezzet UçuşlarıDünyanın En İyi Evcil Hayvan Dostu OtelleriKarayiplerin En Lüks Oteli LaderaFarklı Kültürlerin Birleşme Noktası: Makao MüzesiMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles