Gayrimenkul

İtalya’da emlak vergisi kalkıyor!

İtalya eski başbakanı Silvio Berlusconi, Şubat’taki seçimleri kazanması halinde emlak vergisini kaldıracağını, toplanan vergilerin de iade edileceğini söyledi.

 

Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) çatısı altında merkez sağı birleştirerek İtalya’da defalarca başbakanlık koltuğuna oturan Silvio Berlusconi, 24-25 Şubat’ta sandık başına gidecek olan İtalya halkına müthiş bir seçim vaadinde bulundu.

 

Milano’daki mitingde açıkladı

Berlusconi, iktidara gelmeleri halinde, İtalya’da IMU olarak bilinen emlak vergisini kaldıracağını, 2012 yılında toplanan vergilerin de iade edileceğini söyledi. Partisinin Milano’da düzenlediği seçim mitinginde konuşan Berlusconi “İlk bakanlar kurulu toplantısında, alınan IMU vergisi kaldırılacak. 2012 yılında alınan vergiler de ailelere geri ödenecek” diye konuştu.

 

Bersani: “Demagoji yapıyor”

Bu adımın sembolik olarak devletin ailelerle barış yapması için gerçekleştirileceğini ve devlet ile aile arasında yeni bir sayfa açılacağını savundu. Berlusconi ödemelerin özellikle emeklilere nakit yapılacağını sözlerine ekledi. İtalya’da yapılan seçim anketlerine göre seçimlerden zaferle çıkması kuvvetle muhtemel olan merkez sol partinin lideri Pierluigi Bersani ise rakibi Berlusconi’nin demagoji yaptığını ileri sürdü.

 

İtalyan konut piyasasını nasıl etkileyecek?

Bir sürpriz olur da Berlusconi liderliğindeki merkez sağ ittifak iktidara gelirse Berlusconi’nin bu sözünü tutup tutmayacağı, dahası, emlak vergisinin kaldırılması halinde İtalya’da konut fiyatlarının ne seviyeye geleceği, yabancı konut yatırımcısını İtalya’ya çekip çekemeyeceği ve bu olası gelişmelerin, zor günler geçiren İtalyan ekonomisine ne derece katkı sağlayacağı ise merakla bekleniyor.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın