Crowns ChoiceTasarım

İzlanda’da Portatif Trekking Kabini

İzlanda’nın bazı ünlü trekking parkurları lokasyon olarak şehirden uzak ve huzurlu yerlerde bulunuyor. Bu bölgelerde herhangi bir otel ya da dinlenmek için bir tesis yok. Ancak Utopya Architecture tarafından tasarlanan, Skyli isimli taşınabilir trekking kabini, bu tarz yerlerdeki konaklama sorununu çözmeyi amaçlıyor.

İzlanda’nın soğuk ve sert hava koşullarında, bir sığınak olarak tasarlanan bu proje, ilginç mimarisiyle de dikkatleri çekiyor.

Bu kabinler her zaman rüzgara karşı korunaklı olarak tasarlanıyor. Bu nedenle kabinlerin kuzey ve güney kısımlarında iki farklı girişi bulunuyor. Kapılar kabinin yatay yüzeyinin üzerinde yer alıyor, otomatik olarak kapanıyor ve kapalı kalıyor. İç ve dış yüzey arasındaki boşluktan biri tuvalet diğeri ise kıyafetlerin yıkanıp kurutulacağı bir oda olarak tasarlanmış.

Dört farklı odası bulunan bu kabinde, odalardan ikisi dinlenme için ayrılmış. Biri mutfak diğeri ise acil ihtiyaçların depolandığı oda olarak tasarlanmış.

Duvardan katlanabilir yatakların olduğu odalarda, 15 kişi konaklama kapasitesi bulunuyor. Kabinlerin içinde bulunan tüm mobilya ve tablolarsa özel üretim. Mobilyaların tamamı kolay nakliye olup, kolay montaj edilme özelliğine sahip. Kabinin zeminindeyse, yönlendirme için yerleştirilen bir pusula bulunuyor.

Bir güneş paneli ve pillerle enerji depolaması yapılan bu kabinlerde enerji, aydınlatma ve telefonların şarj edilmesi için kullanılıyor. Bu temel ihtiyaçların karşılanması içinse güneş ışığının olması gerekiyor. Güneş olmadığı durumlarda enerji yeterli olmuyor.

Kabinin çatısında bir yağmur suyu toplama deposu bulunuyor. Bu su bir kere temizlendikten sonra içme, pişirme ve yıkama için kullanılabiliyor.

Acil bir durum yaşanması halinde ise çatıda bulunan kırmızı uyarı lambası yanıp sönerek yardım çağrısında bulunuyor.

Similar Articles
Açık Havada Spor İçin Tasarlanmış Fitness SistemleriLouisville'deki İlginç Hediyelik MekanlarHediye Almak İçin Burçlardan TüyolarEn Etkileyici 10 Hollywood FilmiElton John'a Saygı KonseriDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın