BambiniPet

Kediler Grip Olur mu?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de grip hastalığı olur. Kedi gribi herpesvirüs ve calicivirüs etkenleri başta olmak üzere, bir kaç farklı hastalığın bir arada seyrettiği hastalık tablosu şeklinde kendini gösterir. Ancak bu etkenler yalnızca kediler üzerinde gözlenir. İnsanda ya da başka bir canlıda etkili olmaz.

Soğuk algınlığına yakalanan bir kedide burun akıntısı, hapşırma, öksürme, ateş, zor nefes alma, gözlerde sulanma, çapaklanma ve kızarıklı, hırıltılı sesler, ses kısılması ve ağız-burun yaraları şeklinde belirtiler görülür. Bu belirtiler görüldüğünde hemen bir veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.

Kedilerin solunum yolu hastalıklarının bazı etkenleri vardır. Bu etkenlerden ‘Feline Herpesvirus’ de denilen ‘Rhinotrachitis’te hasta kediler etkeni birkaç haftada etrafa yayabilir. ‘Feline Calicivirus’ta iyileşen kedilerin neredeyse yarısı virüsü hayatları boyunca taşır ve virüsü aylarca etrafa yayarlar. ‘Bordotella Bronchiseptica, Clamidia Psittaci, Mycoplasma’ nadir olarak görülen etkenler arasında yer alır. Ayrıca tüm hastalık etkenleri ayrı ayrı görülebileceği gibi birden fazla etkende hastalığın oluşumuna sebebiyet verir.

Peki kediler nasıl grip olur? Hastalığı hazırlayan sebepler nelerdir ve hastalık hangi yollarla bulaşır?

Kedinin açlık, aşırı yorgunluk gibi sebeplerde vücut direncinde düşme olması hasta olmasına sebep olur. Ayrıca kedinin bulunduğu ortam yeteri kadar sıcak değilse, soğukta kalmışsa da kedi grip olabilir. Yavru kediler hastalığa karşı daha dayanıksız ve savunmasızdır. Çünkü bağışıklıkları tam olarak gelişmemiştir.

Kediler aşısı stres altında kaldığında da hastalanabilir. Örneğin sayı olarka çok fazla kedinin bir arada tutulduğu kedi bakım evleri kedileri aşırı stres altında bırakabilir. Bunun neticesinde kedinin bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalanabilir.

Aşı kedilerin hastalıklar karşısında daha güçlü durabilmelerini sağlar, dirençlerini yüksek kılar. Bu nedenle aşısız olan kedilerin bağışıklık sistemleri hastalıklara karşı yeterli biçimde kediyi koruyamaz. Bunun neticesinde de kedi grip olabilir.

Ayrıca kedi hasta olan başka kedi ya da kedilerle bir araya gelirse hastalığa yakalanabilir.Bu nedenle kedi sahipleri hasta kedilerle kendi kedilerini yan yana getirmemek için özen göstermelidir.

Similar Articles
En Ölümcül 5 Kedi Hastalığı Hangileridir?Kedilerin Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?Würzburg Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi ve Alman ÜniversiteleriTübingen Üniversitesi Hakkında Genel BilgiSttutgart Üniversitesi Hakkında Genel BilgiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles