BambiniPet

Kedilerde Gebelik Süreci Nasıl Geçer?  

Dişi kedi sahiplerinin en merak ettiği konular arasında kedilerin gebelik süreçleri yer almaktadır.

Kedilerde gebe kalınması için bazı şartların olması gerekmektedir. Dişi kediler en erken 3 aylık en geçse 18 aylık olduklarında yavru sahibi olabilirler. Kedilerin gebe kalması için bir cinsel olgunluğa ulaşması gerekmektedir. Sokak kedilerinde bu süreç 5 aylıkken gerçekleşebilir.  Ancak bu anında gebe kalacağı anlamına gelmemektedir. Mevsimsel sıcaklık da gebe kalmalarında etkilidir.

Kedilerin doğal ortamlarında ilkbaharda  ve sonbaharda gebe kalmaya meyillidir. Ev kedileri ise 21 gün ara ile gereken vücut döngüsüne kavuşur. Bunun nedeni sıcaklık ve beslenme farkıdır.

Kedilerin gebeliği 63 gün sürer. Kedinin gebe olduğu veteriner hekim tarafından test yapıldıktan sonra teşhis edilir. Kedilerin hareketlerinde de gebe oldukları anlaşılabilir.

Kedinin gebelik süreci yarılandığında hayvanın hareketlerinde değişmeler gözlenir. Kedi sürekli olarak korunaklı davranır.İştahı açılır. Bu durumda kedi sahiplerinin gebelikten şüphelenmesi gerekmektedir.

Sokak kedilerinde yılda 2 kez, ev kedilerinde ise  21 günde bir kızgınlık görülmesi hayvanın yumurtalıklarında kist oluşmasının ana nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Kediler her doğum yapışında 4 yavru dünyaya getirir. Hamilelik döneminde besin ihtiyacı artan kediler, özellikle gebeliklerinin ikinci yarısında kilo almaya daha da meyillidir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir.

Kediler gebelikleri boyunca kilo almaya çok müsait oldukları için bu kilonun aşırılara varmaması için kedi sahiplerinin dikkatli olması gerekmektedir. Kedinin ideal kilosu normal kilosundan %20-25 oranla daha fazla olduğu kilodur. Bu normal karşılanır.

Kediler gebelikleri boyunca suya ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç özellikle havaların sıcak olduğu yaz günlerinde inanılmaz boyutlara varır. Bu nedenle su tabağı kedinin önünden asla alınmamalıdır.

Yavru kedi mamaları gebe kediler için kullanılabilir. Çünkü bu mamaların içerik dengesi iyidir. Kedinin doğum sonrasında da kendini kolaylıkla toparlayabilmesi ve rahat süt üretebilmesi için beslenmesine özen göstermesi şarttır.

Kediler kendilerini doğuma öncelikle sığınabilecekleri bir yuva arayarak hazırlar. Doğumdan önceki gün ya da bir kaç gün önce kedi rahat edebileceği ve güvende hissedebileceği bir alanı yaratır. Bu alanın sakin, sessiz olması önemlidir. Böyle bir yer belirlenip buraya kedinin rahatça girebileceği plastik ya da başka bir maddeden bir kafes hazırlamak kedinizin işini çok daha kolaylaştıracaktır. Bu düzen doğumdan sonra da bu şekilde devam ettirilmelidir.

Evde birkaç türde hayvan besleniyorsa ve özellikle erkek kedi de besleniyorsa bu hayvanların dişinin doğum yaptığı kafese girip çıkması engellenmelidir.

Kedi gebelik sürecini tamamlanmasından sonra doğum sancıları başlar. Bu yavruların artık dünyaya gelme zamanının yaklaştığının işaretidir. Bu süreç başladığın sabırlı olunmalıdır.

Yavrular başladıktan 45 dakika içerisine dünyaya gelir.  Ancak sancının ilk başladığı andan itibaren 3-4 saatte tüm yavruların gelmesi tamamlanabilir. Bu süreç kedinin cinsine göre de değişir.

Kedi, yavrusu dünyaya geldikten sonra göbek kordonunu kendi ağzıyla çiğneyerek kopartır. Bu doğal bir davranıştır. Müdahale edilmemesi gerekir. Bu süreç için bir başka doğal davranış da doğum gerçekleştikten sonra sonrası yavruların temizliğinin yapılması ve atıkların kedi tarafından yenmesidir. Bunu anne sütünün artması için yapması gerekir.

Doğumdan sonra ilk 8-10 gün yavrular kendilerine gelmeye çalışırlar. Bu süreç zarfından yavrular görme ve işitme duyularını henüz elde edememiştir. Bu nedenle bu 10 günü kör ve sağır olarak sürdürmektedir. Doğumdan sonra 14’üncü günde görme ve işitme duyusu normal şiddetine kavuşur.

Doğum ve gebelik eylemi mutlaka bir veteriner hekim kontrolünde sürdürülmelidir. Kedi bu süreç boyunca sahibi tarafından iyi gözlemlenmeli ve gerektiği durumlarda veterinere başvurulmalıdır.

Similar Articles
Kediler Grip Olur mu?En Ölümcül 5 Kedi Hastalığı Hangileridir?Kedilerin Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?Würzburg Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi ve Alman ÜniversiteleriTübingen Üniversitesi Hakkında Genel BilgiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles