BambiniPet

Kedilerde Grip Tedavisi Nasıl Olur?

Yavru kediler grip, nezle gibi solunum yolu rahatsızlıklarını daha ağır geçirirler. Yaşı ilerlemiş kedilerinse bağışıklık sistemleri gelişmiş olduğundan hastalığın tekrar etmesi durumunda daha hafif atlatırlar. Ayrıca yaşlı kediler bir kez bu virüsü aldığında hayatlarının sonuna kadar taşıyıcı olabilirler ve gittikleri her yere bulaştırabilirler.

Peki kediniz grip olmasın diye hangi önlemler alınmalıdır? Kedi grip olursa nasıl tedavi edilmelidir?

Eğer evde birden fazla kedi besliyorsanız bu onları strese sokabilir. Bu nedenle de hastalığa yakalanabilirler. Çünkü kedilerde stres gribin en etkili sebeplerinden birdir. Barınaklardan sahiplenilen kedilerin de ev kedilerine hastalığı bulaştırma ihtimali bulunmaktadır.

Kedinin yaşadığı alanın ve evin düzenli olarak deterjan ve temizlik malzemeleriyle temizlenmesi hastalığın yayılmasına ve ağır geçmesine engel olabilmektedir. Hastalığın etken virüslerinden calicivirusu yok etmek için en etkili deterjan çamaşır suyudur. Hasta kedilerdeki etken virüs, 1 hadta hastalık oluşturma yeteneğini sürdürebilmektedir. Bu nedenle ev ya da yaşam alanları sık sık temiz tutulmalıdır.

Aşılamanın kediyi hastalıklardan koruma yönünde bir etkisi vardır. Mutlaka her sene aşılama tekrar edilmelidir. Kuduz aşısı hariç hasta hayvanlara aşı yapılmaz. Aşı tedavi edici bir ilaç değildir. Sadece hayvanın bağışıklık sistemini dayanıklı kılmak için yapılır.  Tatile çıkmanız gereken ya da başka bir durumda eğer kedinizi geçici olarak bir barınağa bırakmak zorunda kalırsınız. Bunun için en az 15 gün önceden aşıların tekrar edilmesi koruma amacıyla çok önemlidir. Karma aşıların genelinde de bu aşılar vardır.

Grip üst solunum yolları hastalığı olduğu için uygun antibiyotiklerle bakterinin öldürülmesi sağlanabilir. Ancak bunun için mutlaka bir uzmana sorulması ve onun yönlendirmeleri doğrultusunda hareket edilmesi gerekmektedir.

Hastalık dönemi öncesinde mutlaka virüslere karşı tedbir alınmalıdır.

 

Similar Articles
Kedilerde Gebelik Süreci Nasıl Geçer?  Kediler Grip Olur mu?En Ölümcül 5 Kedi Hastalığı Hangileridir?Kedilerin Tüy Bakımı Nasıl Olmalıdır?Würzburg Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi ve Alman ÜniversiteleriKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles