Yol

Keyifli Bir Şehir Aracı

Bugün size, tasarımcı Sean Seongjun Ko tarafından tasarlanan kentsel ulaşıma keyifli ve şık bir alternatif sunan, yaratıcı konsept otomobil  “Inner City Vehicle” adlı bu ilginç otomobili tanıtmak istiyoruz.

Inner City Vehicle, keyifli ve rahat bir yolculuk sağlayan, ‘klasik ama modern’ bir tarza sahip sıradışı bir konsept. Dört kişilik bu kompakt araç, hidrojen yakıt hücresi teknolojisiyle çevreye duyarlı bir sürüş sağlıyor.

Özgün bir teknoloji ile tasarlanan Inner City Vehicle’da yolcuların oturuş pozisyonları da klasik faytonları andırıyor.

Today we want to show you creative concept car created by designer Sean Seongjun Ko. Called “Inner City Vehicle” this car resembles an urban cocoon.

 A vehicle in which people can relax and enjoy a comfortable ride, in a ‘classic yet modern’ design that romanticizes the future. The compact 4-seater vehicle fits into the sustainable environment of the future city by using hydrogen fuel cell technology.

The designing use autonomous technology, and the interior space is very flexible; the seating layout also differs from the usual norm where every passenger faces single direction.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın