BambiniPet

Kısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumlu Etkileri

Veteriner hekimler köpeklerin kısırlaştırılmasını tavsiye ederler. Hayvan sahipleriyse bu süreçte neler olabileceğini ve kısırlaştırmanın hayvan sağlığı için etkilerini bilmek isterler.

Kısırlaştırma yönteminin bazı dezavantajları olmasına rağmen pek çok faydası da vardır.

Dişi köpeklerde kısırlaştırma yumurtalık ve rahmin çıkartılmasıyla gerçekleştirilir. En büyük faydalarından biri köpekte oluşabilecek ovaryum kanseri riskinin tamamen ortadan kaldırılması olacaktır. Ayrıca kısırlaştırılan köpeklerde meme kanseri riski  azalır.

Kısırlaştırılan dişilerde kızgınlık görülmez. Sadece rahminin büyük bir bölümü alınan ancak yumurtalıkları çıkartılmayan köpeklerde kızgınlık görülür, ancak herhangi bir şekilde üreme gerçekleştirilmez.

Ovaryumlar yani yumurtalıklar alınmadığı için hormon üretimi de devam eder. Bu sayede genç hayvanlar üzerinde etkisi olan büyüme hormonunda bir düşüş yaşanmaz. Hayvanın gelişimi normal devam eder.

Kısırlaştırma işleminden sonra köpeklerde rahim iltihabı görülme ortanı da dörtte bir oranda azalır. Ayrıca kızgınlık kanaması da görülmez.

Fallopi tüpünün bağlanması veya kesilmesi işlemi büyümeye etkisi olmadığı için büyüme çağındaki genç hayvanlara da uygulanabilmektedir. Ameliyat sonrasında komplikasyonu en az olan yöntemdir. Diğer kısırlaştırma yöntemleri kanser riskini düşürürken, bu yöntemin riski düşürmekte bir etkisi bulunmamaktadır.

Erkek köpekleri kısırlaştırmanın da bazı yararları vardır. İşlem erkek köpeklerin testislerinin ameliyatla çıkartılmasıyla yapılır. Bu işlem sonrasında testisler çıkartıldığı için köpeklerin testis kanseri olma ihtimali ortadan kalkar. Ayrıca erkek köpeklerin dişi partner arayışında da bir azalma meydana gelir.

Similar Articles
Viral Köpek Hastalıkları Hakkında Bilinmesi GerekenlerKedilerin Toxoplasma Hastalığı Hakkında BilinmeyenlerKedilerde Kulak Temizliği Nasıl Olmalıdır?Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Kedilerde Grip Tedavisi Nasıl Olur?Köpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles