BambiniPet

Kısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumsuz Etkileri

Köpekleri kısırlaştırmanın faydası olduğu kadar dezavantajları da vardır. Yeteri kadar büyümüş hayvanların kısırlaştırılması sonrasında bir dizi sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Ancak bu ırklara göre farklılık gösterebilir.

Kısırlaştırma işlemini yaptırmadan önce hayvan sahiplerinin avantaj  ve dezavantajları iyice araştırması gerekmektedir.

Dişi köpeklerin cerrahi yollarla kısırlaştırma işlemi yumurtalıkların çıkartılması ile gerçekleştirilebilir. Ancak bu işlem sonrasında bazı riskler doğar. Bu riskler kısırlaştırılan köpeğin yaşına ve cinsiyetine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Olgunlaşmadan kısırlaştırılan dişi köpeklerin davranışlarında agresifleşme görülür. Saldırganlaşabilir.

Obezite riski artabilir. Hatta 2 katına  çıkabilir. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmelidir. Genel anestezi ve operasyon sonrasında enfeksiyon kapma riski bulunur. Genital organları iltihaplanabilir.

Hiportiroidizm riskinde artış gözlenebilir. Üriner sistem enfeksiyonlarında 4 katı artış olur. Köpek idrar kaçırabilir ve idrar yolları kanseri riski 2 katına çıkar. Mast hücresi kanseri riskinde artış gözlenebilir. Hemanjiyosarkom riski de artar. Lenfoma riski artar. Troid bezi fonksiyonları azalır. Rutin aşılamada görülen yan etkiler yüzde 30 oranında artar.

Erkek köpeklerde ise mast hücresi kanseri riskinde 3 katı artış görülür. Lenfoma ve hipotiroidizm riskinde artış yaşanır. Yapılan son araştırmalara göre prostat kanseri riskinde de artış görülmüştür. Erkeklerde de dişilerde olduğu gibi obezite riskinde artış yaşanır. Üriner sitem kanserine yakalanma ihtimali artar. Davranışlarında sinirlilik ve saldırganlık olur.

Araştırma sonuçlarına göre köpeklerde oluşan sağlıksal risklerin sebebi kısırlaştırılan hayvanların 6 aylık oldukları andan itibaren acele bir şekilde erken kısırlaştırılmasıdır. Köpeklerin öncelikle fiziksel olgunluğa ulaşması beklenmelidir. Fiziki olgunluğa ulaştıktan sonra kısırlaştırılan köpekler bu risklerle daha düşük oranda karşılaşmaktadır.

 

Similar Articles
Kısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumlu EtkileriViral Köpek Hastalıkları Hakkında Bilinmesi GerekenlerKedilerin Toxoplasma Hastalığı Hakkında BilinmeyenlerKedilerde Kulak Temizliği Nasıl Olmalıdır?Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Köpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles