AlışverişCrowns Choice

Kişiye Özel Parfümler Çok Moda

Bugün en büyük trendlerden biri de kişiye özel parfümler.

Kozmetik sektöründe nadir bulunan ürünlerin satıldığı ultra prestij kategorisinin dünya pazarı ortalaması, yüzde 10’larda seyrediyor. Yükselişini sürdüren pazarın yüzde 46’lık diliminde ise parfüm yer alıyor.

Kendini özel hissetmek isteyen herkes, bugün parasını özel kıyafetlerden telefon tarifelerine kadar pek çok farklı alana yatırıyor. Bu pazarda en çok payı ise dünyada 460 milyar doları geçen kozmetik sektörü alıyor.  Asıl büyüme ise selektif kozmetik markalarında yaşanıyor. Çünkü kişiye özel ürün talebi her geçen gün artıyor.

15.6 milyar dolarlık Amerika Pazarı’nın yüzde 10’unu ve 2 milyar dolarlık Rusya pazarının yüzde 15’inde fazlasını ultra selektif pazar ve ya dar bir müşteri profiline hizmet veren niş pazar oluşturuyor. Dünya genelinde ise niş ürünlerin yüzde 10’u potansiyel gösteriyor.

Dünyada bu kategoride hizmet veren 400’e yakın mağaza bulunuyor. Bu mağazaların da 45’i parfüm üzerine çalışıyor

Kişiye özel parfüm markası Jul et Mad Paris’in kurucusu Madalina Stoica-Blanchard, eskiden sadece aristokrasi veya belirli bir kişiye hizmet eden cilt bakım laboratuarlarının, artık tüm dünyada bu tür müşterilere hizmet eden satış noktalarına ulaşmaya başladığını söylüyor.

Geçmişte sadece yılda bir kez üretilen özel şişeli parfümler, şu anda yılda 10 kez üretiliyor. 

Türkiye’de de Maslak 42’de açılacak olan Nish Company’de sosyeteye kişiye özel parfümler üretilecek.Ayrıca burada niş felsefesini anlatan sergi ve sanat buluşmaları yapılması planlanıyor.

 

Dünya çapında zenginlik kriterleri de teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişiyor. Süper zengin kategorilerinin oluşumu ve zengin olarak tanımlanan kişilerin sayısının artması ile pazar yeniden canlanıyor.

Sektör genelinde yapılan bir araştırmaya göre, İngiltere‘de 2013’te yüzde 11’lik oranla ultra prestij kategorisinde olan selektif kozmetik pazarı, 2014’de yüzde 12’ye, 2015’de de yüzde 13’ün üzerinde yer edindi. Aynı raporda ABD selektif kozmetik pazarının  da 2017 sonunda çift hanelere çıkması beklendiği kaydedildi. 

Similar Articles
Küba’da İlk Lüks Otel AçıldıCrown Towers'dan İlginç Birinci Yaş KutlamasıKışın Denize Girilecek ÜlkelerKeops Piramidinde Boşluk BulunduLüks Otel Yatırımında Parlayan Bir Değer: KenyaDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın